| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak zarejestrować firmę w Irlandii

Jak zarejestrować firmę w Irlandii

Pierwszą czynnością przedsiębiorcy w zakresie zgłoszeń swojej działalności do irlandzkich instytucji jest wybór i rejestracja nazwy firmy (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nadanie nazwy nie jest obowiązkowe). Do jakiego urzędu należy się udać?

Nazwę należy zarejestrować w Krajowym Rejestrze Spółek (Companies Registration Office – CRO). Odpowiedni formularz można wypełnić i wysłać używając opcji online na ww.core.ie lub przesłać tradycyjną pocztą. Warto nadmienić, ze opcja online jest o połowę tańsza. Aby wniosek o rejestrację nie został odrzucony, należy upewnić się poprzez sprawdzenie na stronie http://www.cro.ie/search/ czy nie istnieje już podmiot o tej samej nazwie. 

Jednoosobowa działalność gospodarcza - sole trader

Jeśli przedsiębiorca rozpoczynający jednoosobową działalność gospodarczą zdecydował się na nadanie nazwy swej firmie, aby dokonać jej rejestracji winien wypełnić i wysłać formularz RBN1 (Registration of Business Name 1) oraz uregulować należytą opłatę. 

Spółki osobowe (spółka jawna – partnership, spółka komandytowa - limited partnership)

Jeśli przedsiębiorca zdecydował się na założenie spółki osobowej, aby dokonać jej rejestracji winien wypełnić i wysłać formularz RBN1A (Registration of Business Name 1A) oraz uregulować należytą opłatę. 

Spółki kapitałowe

• Prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - private limited company (ltd.);
• Publiczna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna - public limited company (plc, corporation – sa).

Jeśli przedsiębiorca zdecydował się na założenie spółki kapitałowej, aby dokonać jej rejestracji winien wypełnić i wysłać formularz RBN1B (Registration of Business Name 1B) oraz uregulować należytą opłatę. 

Rejestracja w urzędzie skarbowym 

Drugą czynnością przedsiębiorcy rozpoczynającego własną działalność gospodarczą jest jej rejestracja w Urzędzie Skarbowym (Revenue Commisioners: www.revenue.ie).
W tym celu należy wypełnić tylko 1 formularz, który służy zarówno do rejestracji na potrzeby podatku dochodowego (PIT lub CIT), podatku VAT (jeśli firma będzie go płacić), odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy (PAYE) i ubezpieczenie społeczne (PRSI) swoich pracowników. 

W przypadku branży budowlanej, przetwórstwa żywności oraz leśnictwa dodatkowo należy wziąć pod uwagę formularz RCT (Relevant Contract Tax), szczegóły na stronie: www.revenue.ie. 

Polecamy: Jak założyć własną firmę w Polsce

W zależności od formy prawnej, jaką przedsiębiorca wybierze, należy wypełnić i wysłać jeden z poniższych formularzy:
• formularz TR 1 (form tr1) w przypadku osób fizycznych i spółek osobowych,
• formularz TR 2 (form tr2) w przypadku spółek kapitałowych.
Ww. formularze można wysłać pocztą tradycyjną lub używając opcji online: www.ros.ie.

Polecamy: serwis Mała firma

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK