| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Czy przedsiębiorca w Rosji może zatrudnić cudzoziemca

Czy przedsiębiorca w Rosji może zatrudnić cudzoziemca


Jeżeli jesteś przedsiębiorca w Rosji możesz mieć problem z zatrudnianiem cudzoziemców. Jak sobie z nim poradzić? Jakie dokumenty przygotować? Przeczytaj.

Proces przygotowania dokumentów do zatrudnienia powinien rozpocząć się od uzyskania pozwolenia na pracę (tzw. zwykła wiza robocza).

Rosja wprowadziła ograniczenia ilościowe wydanych pozwoleń — „zaproszeń na wjazd do FR obywateli innych państw w celu wykonywania pracy” (Uchwała Rządu nr 782 z dnia 30.10.2002r.).

W roku 2009 limit zatrudnienia cudzoziemców na terytorium Federacji Rosyjskiej ustalony został na poziomie ok. 1,2 mln osób. Możliwości zatrudnienia cudzoziemców w Rosji z roku na rok zwiększają się. W roku 2008 limit wynosił ok. 700 tys.; 2007–308,8 tys.; 2006–329,3 tys.; 2005–214 tys.; 2004–213 tys.; 2003–530 tys.

Podstawowym dokumentem regulującym prawa i obowiązki cudzoziemców w Federacji Rosyjskiej, w tym w zakresie stosunku pracy, jest Ustawa Federalna z 25 lipca 2002 r. nr 115-FZ „O sytuacji prawnej cudzoziemców w Federacji Rosyjskiej” (dalej zwana Ustawą nr 115-FZ).

Polecamy: Jak zawierać umowę z kontrahentem z Rosji - jurysdykcja i właściwość sądowa

Na czym więc polegają szczególne zasady zatrudniania i korzystania z zagranicznej siły roboczej w Federacji Rosyjskiej? Na wstępie należy przygotować kilka dokumentów. Najpierw pracodawca powinien wystąpić do terytorialnego centrum pracy i uzyskać opinię w sprawie celowości zatrudnienia pracowników z zagranicy.

Następny dokument to opinia w sprawie liczby cudzoziemców, jaka może pracować w danej firmie. Wydaje ją regionalna międzyresortowa komisja ds. zatrudnienia cudzoziemców (w stolicy jest to Międzyresortowa Komisja Administracyjna przy Rządzie Moskwy ds. zatrudniania i korzystania z zagranicznej siły roboczej).

Następnie pracodawca załatwia pozwolenie na zatrudnienie zagranicznej siły roboczej. W chwili obecnej tryb załatwienia pozwolenia regulują Przepisy w sprawie zatrudniania i korzystania w Federacji Rosyjskiej z zagranicznej siły roboczej zatwierdzone Dekretem Prezydenta Federacji Rosyjskiej z 16 grudnia 1993 r. n 2146 (ze zmianami i uzupełnieniami). Pozwolenia wydaje i sprawuje kontrolę nad sposobem ich wykorzystania Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej. Proszę zwrócić uwagę na to, że pozwolenia na zatrudnienie cudzoziemców, z krajów nienależących do Wspólnoty Niepodległych Państw, wydaje Federalna Służba Migracyjna MSW Rosji, a z krajów Wspólnoty Niepodległych Państw — Terytorialny Urząd ds. Migracji Miejskiego Urzędu Spraw Wewnętrznych (GUWD).

Polecamy: Jak zawierać umowę z kontrahentem z Rosji - jurysdykcja i właściwość sądowa

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy przedsiębiorca w Rosji może zatrudnić cudzoziemca
Czy przedsiębiorca w Rosji może zatrudnić cudzoziemca

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK