| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Czy przedsiębiorca w Rosji może zatrudnić cudzoziemca

Czy przedsiębiorca w Rosji może zatrudnić cudzoziemca


Jeżeli jesteś przedsiębiorca w Rosji możesz mieć problem z zatrudnianiem cudzoziemców. Jak sobie z nim poradzić? Jakie dokumenty przygotować? Przeczytaj.

Proces przygotowania dokumentów do zatrudnienia powinien rozpocząć się od uzyskania pozwolenia na pracę (tzw. zwykła wiza robocza).

Rosja wprowadziła ograniczenia ilościowe wydanych pozwoleń — „zaproszeń na wjazd do FR obywateli innych państw w celu wykonywania pracy” (Uchwała Rządu nr 782 z dnia 30.10.2002r.).

W roku 2009 limit zatrudnienia cudzoziemców na terytorium Federacji Rosyjskiej ustalony został na poziomie ok. 1,2 mln osób. Możliwości zatrudnienia cudzoziemców w Rosji z roku na rok zwiększają się. W roku 2008 limit wynosił ok. 700 tys.; 2007–308,8 tys.; 2006–329,3 tys.; 2005–214 tys.; 2004–213 tys.; 2003–530 tys.

Podstawowym dokumentem regulującym prawa i obowiązki cudzoziemców w Federacji Rosyjskiej, w tym w zakresie stosunku pracy, jest Ustawa Federalna z 25 lipca 2002 r. nr 115-FZ „O sytuacji prawnej cudzoziemców w Federacji Rosyjskiej” (dalej zwana Ustawą nr 115-FZ).

Polecamy: Jak zawierać umowę z kontrahentem z Rosji - jurysdykcja i właściwość sądowa

Na czym więc polegają szczególne zasady zatrudniania i korzystania z zagranicznej siły roboczej w Federacji Rosyjskiej? Na wstępie należy przygotować kilka dokumentów. Najpierw pracodawca powinien wystąpić do terytorialnego centrum pracy i uzyskać opinię w sprawie celowości zatrudnienia pracowników z zagranicy.

Następny dokument to opinia w sprawie liczby cudzoziemców, jaka może pracować w danej firmie. Wydaje ją regionalna międzyresortowa komisja ds. zatrudnienia cudzoziemców (w stolicy jest to Międzyresortowa Komisja Administracyjna przy Rządzie Moskwy ds. zatrudniania i korzystania z zagranicznej siły roboczej).

Następnie pracodawca załatwia pozwolenie na zatrudnienie zagranicznej siły roboczej. W chwili obecnej tryb załatwienia pozwolenia regulują Przepisy w sprawie zatrudniania i korzystania w Federacji Rosyjskiej z zagranicznej siły roboczej zatwierdzone Dekretem Prezydenta Federacji Rosyjskiej z 16 grudnia 1993 r. n 2146 (ze zmianami i uzupełnieniami). Pozwolenia wydaje i sprawuje kontrolę nad sposobem ich wykorzystania Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej. Proszę zwrócić uwagę na to, że pozwolenia na zatrudnienie cudzoziemców, z krajów nienależących do Wspólnoty Niepodległych Państw, wydaje Federalna Służba Migracyjna MSW Rosji, a z krajów Wspólnoty Niepodległych Państw — Terytorialny Urząd ds. Migracji Miejskiego Urzędu Spraw Wewnętrznych (GUWD).

Polecamy: Jak zawierać umowę z kontrahentem z Rosji - jurysdykcja i właściwość sądowa

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy przedsiębiorca w Rosji może zatrudnić cudzoziemca
Czy przedsiębiorca w Rosji może zatrudnić cudzoziemca

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Hay Group Polska

firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »