| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak zatrudnić pracownika w firmie rosyjskiej

Jak zatrudnić pracownika w firmie rosyjskiej

W procesie zatrudniania cudzoziemca przez przedsiębiorcę rosyjskiego jednym z istotnych elementów jest uzyskanie zaproszenia na wjazd do Federacji Rosyjskiej. Jak je uzyskać?

Następny krok pracodawcy po przedstawieniu należytych dokumentów to uzyskanie zaproszenia na wjazd do Federacji Rosyjskiej dla cudzoziemca, w celu wykonywania działalności zawodowej. Zaproszenia takie wydawane są przez organy spraw wewnętrznych na wniosek pracodawcy na podstawie już uzyskanego pozwolenia na zatrudnienie zagranicznej siły roboczej.

Polecamy: Jakie dokumenty są wymagane w celu zatrudnienia cudzoziemca w Rosji

Liczba zaproszeń nie powinna przekraczać kwoty ustalanej corocznie przez rząd na podstawie zapotrzebowań podmiotów Federacji Rosyjskiej. Zapotrzebowania składane są w Ministerstwie Zdrowia i Rozwoju Społecznego Rosji, następnie ministerstwo to wraz z Ministerstwem Rozwoju Gospodarczego i MSW przygotowuje projekt postanowienia rządowego (w którym określana jest kwota całkowita dla kraju), a następnie ministerstwa te rozdzielają tę kwotę na poszczególne podmioty Federacji Rosyjskiej.

Postanowieniem Rządu FR z 24 marca 2003 r., nr 167 zostały zatwierdzone Zasady udzielenia gwarancji zabezpieczenia materialnego, medycznego i mieszkaniowego dla obywateli innych państw oraz osób bez obywatelstwa w okresie ich przebywania w FR.

Zgodnie z postanowieniem strona zapraszającą wystawia pisma gwarancyjne w sprawie zobowiązania się do następujących działań:

а) wyasygnowanie środków pieniężnych na zamieszkanie cudzoziemca w okresie jego pobytu w Federacji Rosyjskiej, w wysokości nie mniejszej niż minimum socjalne, ustalone przez właściwy podmiot FR oraz środków pieniężnych niezbędnych do wyjazdu z Rosji cudzoziemca po upływie terminu jego pobytu w FR;

b) wypłacanie cudzoziemcowi przebywającemu na terenie Federacji Rosyjskiej w celu wykonywania działalności zawodowej wynagrodzenie w wysokości nie mniejszej, niż minimalna wysokość wynagrodzenia określona przepisami;

c) zapewnienie cudzoziemcowi w okresie jego pobytu na terenie Federacji Rosyjskiej medycznej polisy ubezpieczeniowej lub wyasygnowanie, w przypadku konieczności, środków pieniężnych niezbędnych do uzyskania pomocy lekarskiej;

d) zapewnienie cudzoziemcowi zakwaterowania w okresie jego pobytu w Rosji zgodnie z normą socjalną przewidzianą dla powierzchni mieszkalnych.

Polecamy: serwis Firma za granicą

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »