| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jakie dokumenty sa konieczne do zatrudnienia cudzoziemca w Rosji

Jakie dokumenty sa konieczne do zatrudnienia cudzoziemca w Rosji

Przedsiębiorca, który chce przyjąć do pracy cudzoziemca musi przejść przez przewidzianą dla tego typu zatrudnienia procedurę. Jakie dokumenty są wymagane?

Aby uzyskać pozwolenie pracodawca składa:

- wniosek;
- propozycję (opinię) właściwych organów władzy wykonawczej, podmiotów Federacji Rosyjskiej z uzasadnieniem celowości zatrudnienia i korzystania przez pracodawcę z zagranicznej siły roboczej;
- projekt umowy o pracę lub inne dokumenty potwierdzające wstępne ustalenia poczynione z cudzoziemcami lub zagranicznymi partnerami o zamiarze i warunkach zatrudnienia cudzoziemców.

Decyzję w sprawie wydania pozwoleń wydaje MSW Rosji w ciągu 30 dni od dnia złożenia dokumentów. Jeżeli w celu wydania decyzji niezbędna jest ekspertyza, odpowiedź zostanie wydana w ciągu 15 dni po uzyskaniu opinii eksperta, ale nie później niż w ciągu 45 dni od daty złożenia dokumentów.

Polecamy: Jak za umowy z kontrahentami rosyjskimi

Odmowa wydania pozwolenia wraz z uzasadnieniem przesyłana jest pracodawcy w formie pisemnej w ciągu pięciu dni od wydania właściwej decyzji.

Generalnie uzyskanie pozwolenia na pracę trwa w Rosji ok. 3 miesięcy. Z reguły pozwolenie jest ważne przez rok. Na uzasadnioną prośbę pracodawcy ważność pozwolenia po upływie danego terminu może zostać przedłużona, ale nie dłużej niż na rok (w takim przypadku opłatę skarbową należy wnieść ponownie).

Pozwolenie nie może zostać przekazane, scedowane na innego pracodawcę. Zatrudniane na podstawie pozwolenia na pracę osoby nie mogą być przenoszone do innej firmy. Pracodawcy, którzy uzyskali pozwolenie zobowiązani są w terminie jednego miesiąca przesłać do MSW Rosji informacje o zawarciu na jego podstawie umów o pracę z cudzoziemcami.

W przypadku naruszenia przez pracodawców wymienionych w pozwoleniu warunków, a także w przypadku naruszenia obowiązującego prawa Federacji Rosyjskiej, MSW Rosji może anulować ważność dokumentu do czasu usunięcia naruszeń lub nakazać ich usunięcie w określonym terminie.

W przypadku, jeżeli Pracodawca nie dostosował się do nakazu powstrzymania się od naruszeń prawa w wyznaczonym mu terminie, pozwolenie może zostać cofnięte na podstawie decyzji administracyjnej.

Polecamy: Jak obliczyć opłatę celną w Rosji

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie dokumenty sa konieczne do zatrudnienia cudzoziemca w Rosji
Jakie dokumenty sa konieczne do zatrudnienia cudzoziemca w Rosji

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK