| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak przedsiębiorca może kupić nieruchomość na terenie Rosji

Jak przedsiębiorca może kupić nieruchomość na terenie Rosji

Jeżeli rozważasz prowadzenie działalności gospodarczej na terytorium Rosji i zamierzasz kupić nieruchomość, warto zapoznać się z zasadami nabycia. Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie jak to zrobić.

Rosyjskie prawo cywilne pod pojęciem nieruchomości rozumie grunty, kopaliny, wydzielone akweny oraz wszystko to, co jest trwale związane z gruntem (w tym budynki i budowle oraz tereny zadrzewione).

Wszystkie kopaliny znajdujące się w granicach terytorium Federacji Rosyjskiej są własnością państwową i mogą być przekazywane wyłącznie w użytkowanie, dla ściśle określonych celów i na ściśle określony czas.

Zgodnie art. 62 § 3 rosyjskiej konstytucji, teoretycznie obcokrajowiec (zarówno osoba fizyczna, jak i prawna) ma takie samo prawo zakupu nieruchomości, jak obywatel rosyjski. Wyjątki stanowią jedynie terytoria i miasta o znaczeniu strategicznym i wojskowym. Wystarczy zawrzeć umowę z właścicielem nieruchomości oraz zarejestrować ją we właściwym terytorialnie organie administracji państwowej. W praktyce jednak sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana.

Polecamy: W jakiej formie można prowadzić działalność w Rosji

Przede wszystkim ziemia rolna, należąca do państwa i samorządów, może być wyłącznie dzierżawiona. Przed nabyciem nieruchomości każdy obcokrajowiec musi uregulować swój status prawny, czyli otrzymać pozwolenie na pracę, czasowy pobyt w Rosji, mieć wizę oraz dokument potwierdzający faktyczne przebywanie w miejscu zameldowania.

Po nabyciu nieruchomości należy niezwłocznie przerejestrować się we właściwym terytorialnie ze względu na miejsce położenia gruntu czy budynku urzędzie rejestracyjnym, wskazując jako swój nowy adres ten, który odpowiada nabytej nieruchomości.

Zakup nieruchomości przemysłowych przez podmioty gospodarcze z kapitałem zagranicznym nie jest niczym ograniczony.

Polecamy: serwis Firma za granicą

Należy pamiętać, że w większości przypadków, przy zakupie nieruchomości na terenie Federacji Rosyjskiej mamy do czynienia z dzierżawą wieczystą działki (49 lat) i własnością budynków znajdujących się na danej nieruchomości.

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK