| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jaką procedurę celną wybrać – karnet ATA, skład celny, handel bezcłowy

Jaką procedurę celną wybrać – karnet ATA, skład celny, handel bezcłowy

Jeżeli Twoja firma trudni się eksportem towarów do Rosji, spoczywa na Tobie obowiązek wyboru procedury celnej. Jaki reżim wybrać? Poniżej w formie poradnika omawiamy karnet ATA, skład celny oraz handel bezcłowy.

Karnet ATA

Karnet ATA (ATA Carnet System) — to międzynarodowy dokument celny, „paszport towarów”, który został opracowany na początku lat 60 XX wieku w celu zorganizowania bezcłowego krótkoterminowego importu próbek i wzorów handlowych, wyposażenia zawodowego i towarów, przeznaczonych na wystawy i targi. System funkcjonuje w ramach międzynarodowej konwencji celnej, która została przyjęta przez Światową Organizację Celną (WCO). System Karnetów ATA działa w Rosji od 2000 roku. Pełną informację na temat korzystania z ATA można znaleźć w Rozporządzeniu Federalnej Służby Celnej Federacji Rosyjskiej Nr. 895 z 25 lipca 2007 r. „O ZATWIERDZENIU METODYCZNYCH REKOMENDACJI DOTYCZĄCYCH KORZY STANIA Z KARNETÓW ATA”, którego tekst dostępny jest na stronie:

http://www. tamognia. ru/fts/fts_1820.html.

Skład celny

Skład celny — jest to procedura celna, w której ramach, wwiezione na obszar celny FR towary zagraniczne umieszczane są pod kontrolą celną bez uiszczania opłat celnych, podatków oraz bez stosowania wobec nich ograniczeń o charakterze ekonomicznym. Składami celnymi są specjalnie wydzielone i wyposażone dla wyznaczonych celów pomieszczenia i/lub otwarte powierzchnie. Towary mogą być przechowywane w składzie celnym w okresie 3 lat.

Wyróżnia się składy celne typu otwartego i zamkniętego. Składy celne są otwarte, jeśli są dostępne dla wszelkiego rodzaju towarów i osób, klientów, które chcą skorzystać z danej procedury celnej. Składy celne typu zamkniętego, to składy prowadzone przez ich właścicieli do korzystania z tej procedury w ramach własnych potrzeb działalności gospodarczej.

Polecamy: W jakiej formie można prowadzić działalność gospodarczą w Rosji

Handel bezcłowy — Duty free

Handel bezcłowy — to reżim celny, w którym towary zagraniczne wwiezione na terytorium FR lub towary rosyjskie są sprzedawane w ramach handlu detalicznego osobom fizycznym, wyjeżdżającym poza granice FR, bezpośrednio w sklepach handlu bezcłowego. Sprzedaż towarów odbywa się bez naliczania ceł, podatków, a także wolny jest od zakazów i ograniczeń o charakterze ekonomicznym. Procedurą handlu bezcłowego można objąć każdą kategorię towarów poza:

  • towarami, których wwóz na terytorium FR i wywóz z niego jest zakazany;
  • towarami, wobec których stosuje się zakaz dopuszczenia do obrotu oraz innymi towarami, których wykaz ustanawia Rząd Federacji Rosyjskiej.

Pomieszczenia handlowe sklepów bezcłowych powinny znajdować się w takim miejscu, aby nie istniała możliwość pozostawienia nabytych w nich towarów na obszarze celnym FR, w tym także drogą przekazania ich osobom fizycznym pozostającym na tym obszarze.

Polecamy: Jakie towary w Rosji podlegają akcyzie

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jaką procedurę celną wybrać – karnet ATA, skład celny, handel bezcłowy
Jaką procedurę celną wybrać – karnet ATA, skład celny, handel bezcłowy

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »