| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jaką procedurę celną wybrać – dopuszczenie, tranzyt i przetwarzanie

Jaką procedurę celną wybrać – dopuszczenie, tranzyt i przetwarzanie

Jeżeli Twoja firma trudni się eksportem towarów do Rosji, spoczywa na Tobie obowiązek wyboru procedury celnej. Jaki reżim wybrać? Poniżej omawiamy dopuszczenie do wewnętrznego użytku, międzynarodowy tranzyt celny, przetwarzanie na obszarze celnym (uszlachetnianie bierne), przetwarzanie w celu wewnętrznego wykorzystania (uszlachetnianie czynne).

Wwóz towarów na obszar celny Federacji Rosyjskiej i ich wywóz z tego obszaru pociągają za sobą obowiązek umieszczenia ich pod jednym z reżimów celnych i przestrzegania tego reżimu. Osoby mogą w dowolnym momencie wybrać dowolny reżim celny lub zamienić go na inny zgodnie z Kodeksem Celnym Federacji Rosyjskiej.

Dopuszczenie do wewnętrznego użytku

Dopuszczenie to wewnętrznego użytku — to procedura celna, zgodnie z którą towary wwiezione na obszar celny Federacji Rosyjskiej pozostają na nim bez obowiązku ich wywozu z tego terytorium.

Towary uzyskują status znajdujących się w wolnym obrocie na obszarze celnym Federacji Rosyjskiej po uiszczeniu opłat celnych, podatków i pod warunkiem przestrzegania wszelkich ograniczeń przewidzianych ustawodawstwem Federacji Rosyjskiej o państwowym regulowaniu handlu zagranicznego.

Polecamy: W jakiej formie można prowadzić działalność gospodarczą w Rosji

Międzynarodowy tranzyt celny

Procedura jest stosowana wobec towarów zagranicznych, przemieszczanych po obszarze Federacji Rosyjskiej do krajów trzecich. Tranzyt odbywa się pod kontrolą celną bez uiszczania opłat celnych, podatków, oraz bez zakazów, a także bez stosowania wobec nich środków polityki handlowej.

Przetwarzanie na obszarze celnym (uszlachetnianie bierne)

Przetwarzanie na obszarze celnym — jest to procedura celna stosowana w sytuacji, gdy wwiezione towary używane są na obszarze celnym FR przez pewien czas (okres przetwarzania towarów) w celu przeprowadzenia operacji przetwarzających. Towary są warunkowo całkowicie zwolnione z opłat celnych, podatków — jeśli spełniony zostanie warunek wywiezienia produktów przetworzenia z obszaru celnego FR w określonym terminie. Okres przetwarzania towarów ustala wnioskodawca za zgodą organu celnego i ten nie może przekraczać dwóch lat. Przetworzone towary mogą następnie zostać dopuszczone do swobodnego obrotu pod warunkiem wniesienia stosownych opłat celnych.

Przetwarzanie w celu wewnętrznego wykorzystania (uszlachetnianie czynne)

Przetwarzanie w celu wewnętrznego wykorzystania — ta procedura celna jest stosowana, gdy wwiezione towary używane są na obszarze celnym FR przez pewien czas (okres przetwarzania towarów) w celu przeprowadzenia operacji przetwarzających i pod warunkiem następnego dopuszczenia produktów przetworzenia do swobodnego obrotu.

Żadne opłaty celne ani podatki nie są pobierane od towarów przywożonych, lecz ich zapłata następuje w momencie dopuszczenia przetworzonych towarów do obrotu, po stawkach obowiązujących wobec towarów już przetworzonych. Okres przetwarzania towarów ustala wnioskodawca za zgodą organu celnego i ten nie może przekraczać roku.

Polecamy: Jakie towary w Rosji podlegają akcyzie

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK