| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak obliczyć opłatę celną w Rosji

Jak obliczyć opłatę celną w Rosji

Jeżeli prowadzisz działalność eksportowo-importową i działasz na rynku rosyjskim, nie możesz zapomnieć o piętnastodniowym terminie na uiszczenie ceł importowych oraz podatków. Czym jest opłata celna i jak ja obliczyć?

Opłata celna to obowiązkowa opłata, ściągana przez organy celne Federacji Rosyjskiej przy wwozie towaru na obszar celny Federacji Rosyjskiej lub wywozie towaru z tego obszaru.

Zazwyczaj opłata celna naliczana jest w formie procentu od wartości celnej towaru. Mimo to stosowane są „specyficzne” stawki celne, naliczane w określonej wysokości za jednostkę towaru, na który są nakładane, oraz stawki „mieszane”, będące połączeniem obu poprzednich typów opłat celnych.

Obecnie w Rosji stosuje się pięć typów stawek opłat celnych: 5, 10, 15, 20 i 25%. Niektóre rodzaje importowanych towarów są wolne od opłat celnych. Należy podkreślić, że niedawno rząd rosyjski zniósł opłaty celne na import prawie 800 typów urządzeń technicznych.

Polecamy: Jak funkcjonuje system taryfowy w Rosji

Formuła obliczania opłaty celnej = opłata celna (5–20% w zależności od rodzaju towaru) + NDS (VAT) (0%, 10%, 18%) + Akcyzy + opłata celna za wypełnienie dokumentów (0,15%).

Bazowa stawka opłaty celnej nie jest stała i może się różnicować w zależności od państwa, z którego pochodzi towar. Państwa dzielą się na 5 grup pod względem typu naliczanych opłat celnych:

• państwa, z którymi Rosja zawarła umowę o wzajemnym sprzyjaniu (ułatwianiu i popieraniu) w handlu — stosowana jest stawka podstawowa (Polska, Francja, Japonia, Rumunia, Meksyk);
• kraje rozwijające się — 75% stawki podstawowej (Argentyna, Brazylia, Wietnam, Indie, Iran, Kuba, Libia, Pakistan, Rumunia, Egipt, Chiny, Chile i inne);
• kraje najsłabiej rozwinięte — są zwolnione od płacenia cła (Afganistan, Bangladesz, Etiopia, Zair, Gwinea, Zambia, Kambodża, Nepal, Sudan i in.);
• kraje WNP są zwolnione z cła (na mocy dwustronnych porozumień o wolnym handlu, zawartych pomiędzy Federacją Rosyjską i odpowiednio Azerbejdżanem, Armenią, Białorusią, Kazachstanem, Kirgistanem, Mołdową, Tadżykistanem, Turkmenistanem, Uzbekistanem, Ukrainą i Gruzją);
• kraje bez preferencji — stosowana jest podwójna stawka bazowa.

Towary, które są importowane jako wkład do kapitału podstawowego rosyjskich firm, mogą być zwolnione z opłat celnych i NDS (VAT) (ma to zastosowanie wyłącznie do nie podlegających akcyzie środków podstawowych).

Cła importowe i podatki powinny zostać uiszczone najpóźniej 15 dni od dnia przedstawienia towarów organowi celnemu w miejscu ich przekroczenia granicy obszaru celnego Federacji Rosyjskiej lub od dnia zakończenia wewnętrznego tranzytu celnego, jeśli deklaracja towaru nie odbywa się w miejscu ich dostarczenia.

Polecamy: Zasady rządzące podatkiem VAT (NDS) w Rosji

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak obliczyć opłatę celną w Rosji
Jak obliczyć opłatę celną w Rosji

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK