| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jakie są ograniczenia w prowadzeniu działalności transportowej w Rosji

Jakie są ograniczenia w prowadzeniu działalności transportowej w Rosji

Działalność transportowa w Rosji jeszcze do niedawna podlegała obowiązkowi uzyskania licencji. Jeżeli planujesz założyć w Rosji firmę o charakterze transportowym, pamiętaj o ostatnich zmianach w przepisach. Co nowego się w nich pojawiło?

W myśl Ustawy Federalnej z 2 lipca 2005 r. nr 80-FZ działalność zarobkowa w zakresie przewozu osób samochodami osobowymi oraz działalność w zakresie przewozu ładunków samochodami o ładowności ponad 3,5 ton wyłączone zostały z wykazu rodzajów działalności, na wykonywanie, której wymagana jest licencja.

Międzynarodowe przewozy samochodowe mogą wykonywać zarówno osoby prawne, niezależnie od ich formy prawnej, jak i przedsiębiorcy indywidualni wykonujący przewóz ładunków i osób.

Do wykonywania międzynarodowych przewozów samochodowych dopuszczają organy Rosyjskiej Inspekcji Samochodowej Ministerstwa Transportu Federacji Rosyjskiej. Podstawowymi warunkami dopuszczenia są:

- posiadanie licencji na przewóz osób;
- środki transportu posiadane na własność lub z innego tytułu prawnego i odpowiadające międzynarodowym standardom technicznym, konwencjom, i porozumieniom regulującym międzynarodowe przewozy samochodowe;
- zgodność kwalifikacji odpowiedzialnych specjalistów z wymogami kwalifikacyjnymi w zakresie organizacji przewozów samochodowych w relacjach międzynarodowych;
- stabilna sytuacja finansowa określana wg następujących wskaźników:
- posiadanie własnego majątku, wartość którego w przeliczeniu na 1 środek transportu wynosi przynajmniej 50 tys. rubli lub w przeliczeniu na tonę dopuszczalnej masy całkowitej danego środka transportu przynajmniej
2,5 tys. rubli.

Polecamy: Jak uniknąć podwójnego opodatkowania prowadząc firmę w Rosji i Polsce

Decyzję o dopuszczeniu przewoźnika do międzynarodowych przewozów samochodowych Inspekcja Samochodowa podejmuje w ciągu 30 dni od daty wpłynięcia wniosku. Decyzja zostaje przekazana przewoźnikowi w formie pisemnej w terminie 3 dni od daty jej podjęcia.

Dopuszczenie rosyjskiego przewoźnika do międzynarodowych przewozów samochodowych wydawane jest w formie zaświadczenia o dopuszczeniu oraz karty dopuszczenia dla każdego środka transportu, przy którego użyciu będą wykonywane międzynarodowe przewozy samochodowe.

Polecamy: Kiedy firma zapłaci podatek od majątku przedsiębiorstwa w Rosji

Jednym z podstawowych warunków uzyskania licencji międzynarodowej (dopuszczenia) dodatkowo, oprócz wymienionych wyżej dokumentów, wydaje się być Świadectwo odbycia kursów w zakresie międzynarodowych przewozów ładunków i osób (ASMAP).

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK