| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak uniknąć podwójnego opodatkowania prowadząc firmę w Rosji i Polsce

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania prowadząc firmę w Rosji i Polsce

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą zarówno na terenie Polski, jak i Rosji, to zmierzysz się z podwójnym opodatkowaniem. Co zrobić, aby fiskus nie zaglądał Ci dwa razy do portfela? Przeczytaj.

Zgodnie z przyjęta regulacją pomiędzy Rzeczpospolitą Polską i Federacją Rosyjską do rozliczeń podatkowych przyjmuje się metodę odliczania proporcjonalnego, na której podstawie dochód osiągany za granicą jest opodatkowany w Polsce (w przypadku osób podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu), jednak od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą.

Odliczenie to jest możliwe tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w drugim umawiającym się państwie. Obowiązek wykazania w zeznaniu rocznym dochodu uzyskanego za granicą istnieje zawsze, bez względu na to czy oprócz dochodów z zagranicy uzyskano w Polsce inne dochody opodatkowane wg skali podatkowej. Jeżeli podatnik przebywa za granicą czasowo, to ma obowiązek wpłacenia zaliczki na podatek dochodowy w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wrócił do kraju.

Metoda odliczania proporcjonalnego stosowana w regulacjach z Rosją:

Przychód osiągnięty za granicą należy pomniejszyć o przysługujące z tego tytułu diety (za każdy dzień, w którym była wykonywana praca, należy jednak pamiętać, że pomniejszenie to nie może przekroczyć równowartości maksymalnie 30 diet rocznie).

W następnej kolejności należy połączyć wysokość dochodów uzyskanych za granicą i w Polsce, a od ich sumy obliczyć podatek dochodowy według skali podatkowej, ustalić kwotę podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany za granicą i następnie odjąć kwotę podatku zapłaconego za granicą.

Odliczenie podatku nie może przekroczyć części podatku, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Przedsiębiorca pracował przez 4 miesiące na terenie Federacji Rosyjskiej i uzyskał dochód (po przeliczeniu na złotówki) w kwocie 30.000,00 PLN. Podatek zapłacony w Rosji wyniósł 3.900,00 PLN. W Polsce uzyskał dochód w wysokości 35.000,00 PLN. Łączny dochód do wykazania w zeznaniu podatkowym wyniósł 65.000,00 PLN. Podatek obliczony według skali podatkowej, według II progu, wyniósł 14.897,28 PLN.

Polecamy: Kto musi płacić PIT w Rosji

Aby obliczyć kwotę podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany za granicą, należy kwotę obliczonego podatku, tj. 14.897,00 PLN, pomnożyć przez wysokość dochodu uzyskanego w Rosji (tj. 30.000,00 PLN), a następnie podzielić przez wysokość łącznego dochodu podlegającego opodatkowaniu, tj. kwotę 65.000,00 PLN. [14 897,28 × 30 000 : 65 000 = 6875,67].

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania prowadząc firmę w Rosji i Polsce
Jak uniknąć podwójnego opodatkowania prowadząc firmę w Rosji i Polsce

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK