| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Czym są obowiązkowe członkostwa

Czym są obowiązkowe członkostwa


Rozpoczynając działalność w Niemczech musisz pamiętać o pewnych charakterystycznych rozwiązaniach funkcjonujących na podstawie tamtejszego prawa krajowego. Przykładem jest tzw. obowiązkowe członkostwo.

Po dokonaniu przez osobę zainteresowaną rejestracji działalności gospodarczej urząd ds. gospodarczych informuje automatycznie właściwe ze względu na adres firmy branżowe towarzystwo ubezpieczeniowe. Jednakże byłoby wskazane poinformowanie we własnym zakresie o rejestracji działalności taką instytucję lub organizację nadrzędną, tj. Związek Krajowy Branżowych Towarzystw Ubezpieczeniowych (Landesverband fur Deutsche Gesetzliche Unfallversicherung).

Kontakt z branżowym towarzystwem ubezpieczeniowym jest jednak niezbędny w przypadku, gdy taka instytucja nie skontaktowała się sama z przedsiębiorcą w krótkim okresie od zameldowania przedsiębiorstwa w urzędzie gospodarczym.

To samo dotyczy przypadku zatrudnienia jednego lub więcej pracowników w późniejszym okresie, tj. gdy przedsiębiorstwo już działa.

Członkostwo w odpowiednich izbach łączy się wprawdzie z obowiązkiem płacenia składek, ale daje w zamian wiele korzyści. W szczególności należy wymienić szeroką ofertę informacyjną i doradczą, np. doradztwo przy założeniu działalności, doradztwo w sprawach pozyskania dotacji itp. Lista właściwych instytucji wraz z danymi teleadresowymi znajduje się na stronie internetowej: www.deutsche-rentenversicherung-bund.de

Zobacz także: serwis Fundusze Unijne

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK