| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Mazury dla przedsiębiorczych

Mazury dla przedsiębiorczych

W północno-wschodniej Polsce pierwsze konkursy o fundusze UE już się zakończyły. Spóźnialscy mają jeszcze szansę powalczyć o pieniądze na inwestycje w październiku 2008 oraz w 2009 roku.

Na Warmii i Mazurach zakończyły się właśnie pierwsze konkursy o dotacje dla przedsiębiorców, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Lokalne firmy przeciągu dwóch dni złożyły wnioski na kwotę przekraczającą 140 mln złotych – wyczerpując tym kwotę alokacji w dwóch najpopularniejszych działaniach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. Nic w tym dziwnego biorąc pod uwagę fakt, jak długo nasi przedsiębiorcy czekali na te konkursy.

Regionalny Program Operacyjny był przygotowany przez władze województwa warmińsko-mazurskiego już w ubiegłym roku. Składa się on z ośmiu osi priorytetowych, pomiędzy które rozdzielono ponad 1 mld euro. 20 proc. tej kwoty przeznaczone zostanie na wsparcie firm działających w regionie.

Władze województwa przekazały zadania związane z realizacją wsparcia dla przedsiębiorczości Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Agencja ogłosiła pierwszy nabór wniosków do trzech działań: 1.1.5 „Wsparcie MSP – promocja produktów i procesów przyjaznych dla środowiska”, 1.1.7 „Dotacje inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorstw i sektora MSP w zakresie innowacji i nowych technologii” oraz 1.1.9 „Inne inwestycje w przedsiębiorstwa”

W ramach ww. działań dano przedsiębiorcom cały wachlarz możliwości dotowania rozwoju swojej firmy. Mogli oni składać projekty dotyczące rozbudowy przedsiębiorstwa i zwiększenia jego mocy produkcyjnych, wprowadzenia nowych usług oraz zakupu |i wdrażania nowych technologii i innowacji, a także inwestycji związanych z ochroną środowiska.

Zobacz: E-marketing jako forma promocji

Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 50 proc. wydatków kwalifikowanych netto. Władze województwa podjęły decyzję o zrezygnowaniu z wyższego dopuszczalnego pułapu (który zgodnie mapą pomocy regionalnej mógł wynieść do 70 proc. w przypadku mikro- i małych przedsiębiorstw a 60 proc dla średnich) na rzecz zwiększenia liczby dofinansowywanych projektów.

Wnioski można było składać od 16 czerwca, jednak już następnego dnia w godzinach popołudniowych Agencja podjęła decyzję o zamknięciu konkursu do działań 1.1.7. i 1.1.9.
z dniem 19 czerwca. Kwota na którą opiewały złożone wnioski, w tych cieszących się popularnością wśród przedsiębiorców działaniach, znacznie przekroczyła dostępną alokację środków.

To jednak nie koniec konkursów dla przedsiębiorczych mieszkańców Warmii i Mazur. Obok wciąż trwającego konkursu dla firm na dotacje wspierające procesy i produkty przyjazne środowisku, w październiku ogłoszony zostanie konkurs na dotacje przeznaczone dla dużych przedsiębiorstw. Władze województwa zdecydowały się bowiem na wyłączenie specjalnego poddziałanie 1.1.6. „Wsparcie na nowe inwestycje dla dużych przedsiębiorstw”. Preferowane będą firmy nastawione na rozwiązania innowacyjne. Działanie ukierunkowane jest na zwiększenie konkurencyjności dużych przedsiębiorstw poprzez budowę lub rozbudowę ich infrastruktury, wyposażenie w nowoczesny sprzęt i technologie oraz zmiany organizacyjne i procesowe. Wsparcie na nowe inwestycje otrzymają duże przedsiębiorstwa, ponieważ wykazują największy potencjał wdrażania rozwiązań innowacyjnych w regionie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ligęzowscy & Partnerzy. Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska.

Kompleksowa obsługa prawna na rzecz przedsiębiorców i klientów indywiduwalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK