| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Pomoc regionalna na inwestycje początkowe dla przedsiębiorców

Pomoc regionalna na inwestycje początkowe dla przedsiębiorców

Generalną zasadą, we wszystkich Regionalnych Programach Operacyjnych, w ramach których przedsiębiorcy mogą się ubiegać o dofinansowanie jest to, że o środki UE można ubiegać się tylko na tzw. inwestycje początkowe (lub nowe inwestycje).

Inwestycja początkowa oznacza inwestycję w aktywa materialne, niematerialne i prawne związaną z:

- utworzeniem nowego przedsiębiorstwa

Utworzenie nowego przedsiębiorstwa należy rozumieć jako powołanie kolejnego bytu gospodarczego oprócz przedsiębiorstwa już istniejącego – np. otworzenie oddziału, uruchomienie produkcji w innym mieście.

- roz­budową istniejącego przedsiębiorstwa

Rozbudowa istniejącego przedsiębiorstwa to wszelkie inwestycje w przedsiębiorstwo poza inwestycjami o charakterze odtworzeniowym, czyli np. dobudowanie hali produkcyjnej, dokupienie sprzętu, wyposażenia.

- realizacją w istniejącym przedsiębior­stwie działań polegających na dokonywaniu zasadniczych zmian produktu lub pro­cesu produkcyjnego (poprzez racjonalizację, dywersyfikację lub modernizację).

Zobacz: Zarządzanie w kryzysie – czas cięć

Przez zmianę produktu należy rozumieć dywersyfikację produkcji czyli wytwarzanie nowych produktów obok produktów już oferowanych na rynku. Natomiast zmiana procesu produkcyjnego musi polegać na zasadniczej zmianie procesu. Nie wystarczy tu więc jednej maszyny zastąpić inną, zmiana musi dotyczyć całościowego procesu produkcyjnego.

Przez produkt należy tu także rozumieć usługi świadczone przez firmę. Jeśli przykładowo firma w ramach swojego projektu chce rozpocząć świadczenie usług drogą internetową, czego do tej pory nie robiła jest to także inwestycja początkowa.

Co do zasady wyłączone jest natomiast wsparcie na inwestycje odtworzeniowe.

Za inwestycję początkową uważa się również inwestycje w kapitał trwały podejmowane w formie zakupu (przejęcia) przedsiębiorstwa, które przestało pro­wadzić działalność gospodarczą lub które by przestało prowadzić działalność go­spodarczą, gdyby nie zostało przejęte.

Wydatki kwalifikowane, czyli wydatki jakie mogą zostać przedsiębiorcy dofinansowane obejmują różnorodne ele­menty inwestycji: grunty (do 10% wartości całkowitych wydatków kwalifikowanych), budynki, wyposażenie, maszyny, a także pewne kategorie inwestycji niematerialnych. W przypadku dużych przedsiębiorstw inwestycje w war­tości niematerialne i prawne kwalifikują się do 50% wartości całkowitych wydatków kwalifikowanych.

Wysokość dofinansowania jaką może otrzymać przedsiębiorca kalkulowana jest na podstawie tzw. mapy pomocy regionalnej.

Intensywności pomocy regionalnej dla przedsiębiorców.

Dodatkowo istnieje możliwość aby poziom dofinansowania dla przedsiębiorców z sektora mikro i małych przedsiębiorstw podnieść o dodatkowe 20%, a z sektora średnich przedsiębiorstw o 10%.

Uwaga! - nie wszystkie województwa z takiej możliwości skorzystały (np. warmińsko – mazurskie, małopolskie).

Dokładnych informacji udzielą Państwu punkty konsultacyjne w poszczególnych Urzędach Marszałkowskich, które są odpowiedzialne za Regionalne Programy Operacyjne.

Zobacz: Zarządzanie – jak podnieść jakość przy małych kosztach?

Kinga Wiśniewska

konsultant ds. funduszy europejskich

wisniewska.k@gazeta.pl

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pomoc regionalna na inwestycje początkowe dla przedsiębiorców
Pomoc regionalna na inwestycje początkowe dla przedsiębiorców

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK