| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Fundusze są dla ludzi

Fundusze są dla ludzi

Pozyskiwanie funduszy europejskich nie jest dziedziną wiedzy tajemnej. Przy odrobinie wysiłku każdy może spróbować swoich sił na tym polu. Trzeba też posiąść sporą dawkę wiedzy. Zacznijmy od podstawowych pojęć i wiadomości.

oraz 16 Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) w poszczególnych województwach. Zostały one przygotowane przez samorządy poszczególnych województw. Dzięki temu każdy RPO jest inny, ponieważ uwzględnia specyfikę i najważniejsze problemy danego regionu. To z nich korzystać będzie większość przedsiębiorców, samorządów
i uczelni.

Do każdego z ww. programów opracowany został dokument tzw. Uszczegółowienie / Szczegółowy Opis Priorytetów (prócz PROW- gdzie do każdego z działań wydawane są osobne rozporządzenia Ministra Rolnictwa). Jest to podstawowy dokument dla Wnioskodawców. Uszczegółowienia Programów Operacyjnych zawierają ich podział na poszczególne osie priorytetowe, działania, jednym słowem określają kto i o jaką kwotę może się w ramach nich starać.

Dotacje unijne przyznawane są w formie konkursu. Każdy z programów operacyjnych ma swoją stronę internetową i to na niej możemy dowiedzieć się jakie konkursy ogłoszone są w chwili obecnej oraz obejrzeć ich harmonogram na kolejne lata. Tu też znajdziecie Państwo wszystkie konieczne dokumenty.

Każdy Program Operacyjny posiada swój Generator Wniosków – internetową aplikację służącą do wypełniania wniosku o dotację. Generator wspiera beneficjentów (wnioskodawców) w prawidłowym przygotowywaniu wniosków, jednocześnie nie ma innej możliwości złożenia wniosku o dotacje niż za pośrednictwem generatora..

Sama Dotacja to kwota pomocy publicznej stanowiąca bezzwrotną pomoc finansową. Wypłacana jest w formie refundacji kosztów po zakończeniu projektu – prócz projektów dofinansowanych z PO Kapitał Ludzki, gdzie istnieje również możliwość otrzymania zaliczki.

Zanim w kolejnym artykule zajmiemy się tym, kto, ile i na co może pozyskać dotacje, zachęcam Państwa do przejrzenia stron internetowych swoich Regionalnych Programów Operacyjnych i programów ogólnopolskich.

www.funduszestrukturalne.gov.pl

www.efs.gov.pl

www.fundusze.kujawsko-pomorskie.pl

www.rpo.silesia-region.pl

www.umwo.opole.pl

www.dolnyslask.pl

www.dpr.woj-pomorskie.pl

www.lodzkie.pl/lodzkie/fundusze/programowanie/rop/index.html

www.lrpo.lubuskie.pl

www.malopolskie.pl/RozwojRegionalny/RPOperacyjny/

www.mazovia.pl

www.rozwoj-swietokrzyskie.pl

www.rpo.lubelskie.pl

www.rpo.warmia.mazury.pl

www.um-zachodniopomorskie.pl

www.wrota.podkarpackie.pl/pl/rpo

www.wrotapodlasia.pl/pl/gospodarka/polityka_regionalna/regionalny_program_operacyjny/

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Kinga Wiśniewska

konsultant ds. funduszy europejskich

wisniewska.k@gazeta.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK