| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Remanent na koniec działalności

Remanent na koniec działalności

Kończę działalność gospodarczą. Proszę o informację jak mam rozliczyć podatek dochodowy na koniec działalności.

Przedsiębiorca kończący (likwidujący) działalność gospodarz powinien ustalić dochód na podstawie tzw. spisu z natury (remanentu). Likwidacja działalności to trwałe zaprzestanie jej wykonywania.

Dotyczy to zarówno podatników opodatkowanych wg skali podatkowej, jak też płacący podatek liniowy (19%).


W przypadku podatku dochodowego opłacanego na ogólnych zasadach spis z natury ma na celu ustalenie dochodu do opodatkowania na dzień likwidacji działalności gospodarczej.

Przy zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji firmy dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji:
- towarów handlowych,
- materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych,
- półwyrobów, wyrobów gotowych,
- braków i odpadków,
- rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, niebędących środkami trwałymi
takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności.

Jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu złożonym naczelnikowi urzędu skarbowego.

Zobacz: Przedsiębiorcy dla społecznej odpowiedzialności biznesu


Na podstawie prowadzonej przez podatnika księgi ustala się m.in. wskaźnik procentowy udziału dochodu w przychodach. Ustalenia dokonuje się na podstawie dochodów miesięcznych, biorąc pod uwagę trzy miesiące poprzedzające miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja biznesu.

Jeżeli w tym okresie podatnik nie osiągnął dochodu (poniósł stratę bądź przychód był równy kosztom jego uzyskania), procentowy wskaźnik udziału dochodu w przychodach ustala się na podstawie danych za rok poprzedzający rok, w którym nastąpiła likwidacja działalności.

Od dochodu z likwidacji działalności trzeba zapłacić podatek w wysokości 10%.

Zobacz: Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźniki rotacji zapasu magazynowego

Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:

- w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,

- nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,

- osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,

- nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK