| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Jakie korzyści daje kredyt kupiecki?

Jakie korzyści daje kredyt kupiecki?

Kredyt kupiecki, zwany również handlowym lub towarowym, udzielany jest przez sprzedawcę kupującemu i ma formę odroczonego terminu płatności. Jest to pozabankowa forma finansowania działalności gospodarczej.

Terminy płatności są kluczowym argumentem przetargowym w negocjacjach dotyczących kredytu kupieckiego. Przeprowadzone badania rynku potwierdziły, że zamiana sprzedaży z systemu przepłaconego na kredyt kupiecki spowodowała nawet trzykrotny wzrost zamówień w tej samej firmie. Stosunkowo długie terminy płatności nie są już luksusem, tylko stają się warunkiem funkcjonowania na rynku. Im dłuższy kredyt, tym łatwiej pozyskać odbiorców.

Ubezpieczenie kredytu kupieckiego

Ubezpieczenie kredytu kupieckiego w wyspecjalizowanych firmach może być alternatywą dla zabezpieczeń, takich jak weksel czy gwarancja bankowa. Wszystkie te zabezpieczenia mogą być stosowane niezależnie od siebie. Ubezpieczenie kredytu kupieckiego może dotyczyć nie tylko transakcji na rynku krajowym, ale także w eksporcie, zwłaszcza do krajów o dużym ryzyku handlowym. Ubezpieczyciel chroni dostawców przed skutkami strat poniesionych z tytułu niewypłacalności odbiorców towarów i usług. Na polskim rynku działają światowi giganci rynku ubezpieczeniowego, którzy specjalizują się w ubezpieczeniach kredytów kupieckich. Firmy, takie jak Coface, Euler Hermes czy Atradius, to najpoważniejsi przedstawiciele tej branży. W Polsce ubezpiecza się ok. 5 proc. kredytów kupieckich. Koszt takiego ubezpieczenia wynosi średnio ok. 0,55 proc. wartości transakcji.

Poprzez ubezpieczenie kredytu producent zyskuje swobodę płynności finansowej. Ograniczone jest również do zera niebezpieczeństwo utraty środków. Kredyt kupiecki zyskuje w takich warunkach na atrakcyjności i może być udzielany większej liczbie kontrahentów. Staje się także tańszy, a jego wartość może być wyższa. Może być także wydłużony termin spłaty, co ma istotne znaczenie dla negocjacji warunków umowy. Ubezpieczenie kredytu kupieckiego oddala niebezpieczeństwo wejścia w „efekt domina”, kiedy napędza się spirala niewywiązywania się z płatności.

Firmy ubezpieczające kredyty kupieckie oferują nie tylko sam kredyt, ale niezbędne narzędzia pomocnicze, takie jak ocenę zdolności kredytowej, czyli scoring, windykację należności. Efektem dodatkowym jest zwolnienie firmy z potrzeby zatrudniania swoich pracowników, którzy specjalizują się w czynnościach związanych z obsługą kredytu kupieckiego. Następstwem takich udogodnień jest mniejsze zapotrzebowanie na kredyt obrotowy przedsiębiorstwa, a więc zmniejszenie zadłużenia wobec banków.

Wiesław Sędzicki

Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK