| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozpoznawane z opóźnieniem

Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozpoznawane z opóźnieniem

W kwietniu 2016 r. dokonaliśmy wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Przez pomyłkę nie uwzględniliśmy go w deklaracji VAT-7 za kwiecień 2016 r. (w miesiącu wystawienia faktury przez unijnego dostawcę). Czy wykazując wstecznie podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia w deklaracji VAT-7 za kwiecień możemy również w tej deklaracji podatek ten odliczyć?

Tak, jesteście Państwo uprawnieni do odliczenia podatku należnego z tytułu wskazanego wewnątrzwspólnotowego nabycia w ramach korekty deklaracji VAT-7 za kwiecień. Szczegóły w uzasadnieniu.

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo odliczenia VAT związanego z tymi czynnościami. W przypadkach, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT, tj. gdy kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu:

● świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest nabywca,

● dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca,

● wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów

– prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy lub usługobiorcy (odpowiednio od świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest usługobiorca, od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca).

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Ponadto, warunkiem powstania prawa do odliczenia jest uwzględnienie przez podatnika kwoty podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć podatek należny z tego tytułu (zob. art. 86 ust. 10b pkt 2 lit. b ustawy o VAT oraz art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy o VAT).

Oznacza to, że w przedstawionej w pytaniu sytuacji prawo do odliczenia podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nie powstało. Nie wykazaliście bowiem Państwo transakcji w deklaracji. Prawo to powstanie dopiero w momencie, gdy w drodze korekty deklaracji VAT-7 za kwiecień 2016 r. wykażecie Państwo podatek należny z tytułu tego wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozpoznawane z opóźnieniem

W artykule omówiono również zmiany w VAT na 2017 r. dotyczące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozpoznawane z opóźnieniem /fot. Fotolia
Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozpoznawane z opóźnieniem /fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK