REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec z tajemnicą bankową w krajach UE

 EurActiv.pl
Portal informacyjny
tajemnica bankowa w UE
tajemnica bankowa w UE
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministrowie gospodarki i finansów UE spotkali się 14 października w Luksemburgu, gdzie podjęli decyzję o rozszerzeniu automatycznej wymiany danych bankowych na wszystkie rodzaje operacji. Takie rozwiązanie ma szansę położyć kres części oszustw podatkowych.

Zgodnie z wnioskiem dyrektywy Rady zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE w zakresie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania, władze państwowe będą musiały automatycznie wymieniać między sobą informacje bankowe. Zawarto w nim także przepis o tym, że wypłata odsetek dla rezydenta innego kraju będzie opodatkowana zgodnie z prawem wewnętrznym kraju rezydencji podatkowej.

REKLAMA

Celem dyrektywy jest walka z oszustwami podatkowymi i uchylaniem się od zobowiązań podatkowych. Jej wejście w życie przewiduje się na marzec 2017 r. Wtedy Austria i Luksemburg, które do tej pory nie zgadzały się na zerwanie z tradycją bezwzględnego zachowywania tajemnicy bankowej, mają wprowadzić automatyczną wymianę danych bankowych. Austria, z uwagi na konieczność technicznego dostosowania systemów, będzie mogła przystąpić do automatycznej wymiany informacji rok później, tj. w 2018 r.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zgodnie z dotychczasową Dyrektywą Rady 2011/16/UE z dnia 15 lutego 2011r. w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania i uchylającą dyrektywę77/799/EWG wyłączone z tajemnicy bankowej były oszczędności, dochody, wynagrodzenie osób na stanowiskach zarządzających, ubezpieczenia, emerytury i dochody z nieruchomości. Nowelizacja dyrektywy rozszerzy ją o dywidendy, zyski kapitałowe i inne przychody finansowe oraz informacje o saldach rachunków bankowych.

Plan inwestycyjny Junckera

Plan Luksemburczyków przewiduje przeznaczenie 300 mld euro na inwestycje w ciągu najbliższych trzech lat przy wykorzystaniu publicznych i prywatnych środków. Ministrowie gospodarki i finansów dwudziestu ośmiu krajów członkowskich UE szukali dziś innych sposobów ożywienia funduszy niż środki z budżetu Wspólnoty. Rada UE powołała grupę roboczą odpowiedzialną za przygotowanie dokładnego planu działania na okres wprowadzania projektu. Na jej czele stoi Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), Komisja Europejska oraz państwa członkowskie. Eksperci przeanalizują sektory, które dostarczają wartość dodaną Unii Europejskiej i wpływają korzystnie na jej konkurencyjność. Poza tym ustalą średnioterminowe projekty priorytetowe oraz trudności, jakie mogą zaistnieć przy wcielaniu ich w życie. Zdaniem Rady UE należy obecnie inwestować w badania naukowe i w innowacje. W tym celu zaleca się wprowadzanie reform usprawniających strategiczne plany rozwojowe oraz wspieranie ośrodków badawczych, instytucji naukowych i technologicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Radar dla firm – kto płaci, kto nie płaci

REKLAMA

Warto przypomnieć, że tajemnicę bankową w polskim prawie określa Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r.,  zgodnie z którą tajemnica bankowa „obejmuje wszystkie informacje dotyczące czynności bankowej, uzyskane w czasie negocjacji, w trakcie zawierania i realizacji umowy, na podstawie której bank tę czynność wykonuje.” Jak widać jest ona ujęta bardzo szeroko i określa zarówno informacje dotyczące banku, jak i jego prywatnych klientów. Zawiera listę wyjątków od obowiązku jej dochowania (np. w przypadku, gdy informacji takiej zażąda sąd, prokurator lub Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej w związku z toczącą się sprawą karną). Obecnie banki w Polsce przestrzegają tajemnicy obrotów i stanów rachunków bankowych (takie informacje przekazują tylko posiadaczom rachunków bankowych oraz upoważnionym przez nich biegłym rewidentom).

Przyjęte w wielu krajach rozwiązania dotyczące tajemnicy bankowej bardzo się różnią. W państwach Europy Zachodniej, gdzie wysoko ceni się prywatność, dostęp różnych organów kontroli obywateli i instytucji do kont bankowych jest ograniczony. Dotyczy to zwłaszcza Szwajcarii, Austrii i Niemiec, gdzie zasady zachowania tajemnicy bankowej są szczególnie rygorystyczne.

Zniesienie tajemnicy bankowej i automatyczna wymiana danych to kwestia poruszana w UE od lat. Ponieważ pod naciskiem państw członkowskich najdłużej opierające się zerwaniu z tradycją Luksemburg i Austria zdecydowały ujawnić swoje dane bankowe wspólny wysiłek instytucji bankowych ma szansę ograniczyć liczbę oszustw podatkowych w Europie.

Kontrahent czy oszust – kto szuka informacji o Twojej firmie

Źródło: www.euractiv.pl - KLIK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA