REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktoring, leasing czy kredyt?

Faktoring
Faktoring
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Faktoring to obok leasingu i kredytu coraz popularniejszy sposób na pozyskanie funduszy dla firmy. Dla zakładających i prowadzących działalność gospodarczą, dostęp do środków finansowych ma zasadnicze znaczenie. Nie tylko ze względu na realizację bieżących zleceń, ale również dla rozwoju firmy. Korzystając z zewnętrznych źródeł finansowania firma może nabyć dodatkowe maszyny i zwiększyć produkcję.

Jednak jak pokazują dane Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przedstawione w „Raporcie o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce”, blisko 60% nakładów inwestycyjnych firm z segmentu MŚP pochodzi ze środków własnych. Zewnętrzne finansowanie może okazać się również niezbędne w prowadzeniu bieżącej działalności. Firma chcąc realizować zlecenia ponosi określone koszty, które musi uregulować, nim pojawią się przychody. Skutkiem tego mogą być zatory płatnicze – problem, z którym boryka się wiele firm na polskim rynku.

REKLAMA

Wbrew pozorom jednak sytuacja nie jest tak zła. Instytucje finansowe oferują szeroki wachlarz produktów, mających na celu wspierać biznes. Przedsiębiorcy nie są po prostu często świadomi możliwości jakie tworzy rynek. Tymczasem mogą oni korzystać m.in. z kredytu, leasingu czy faktoringu. Przed podjęciem decyzji, po którą z metod sięgnąć, warto rozważyć wszystkie za i przeciw każdej z nich.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Najbardziej dostępnym dla firm rozwiązaniem spośród wymienionych jest leasing. Nawet przedsiębiorstwa prowadzące działalność od niedawna mogą z niego skorzystać, a liczba formalności jest znacznie mniejsza. Wynika to z faktu, że przedmiotem umowy leasingu jest środek trwały, który traci swoją wartość relatywnie wolno. Powszechnie leasing kojarzy się z zakupem samochodów, ale może on również obejmować meble, maszyny przemysłowe, a nawet budynki. Trzeba jednak pamiętać, że metoda ta służy finansowaniu konkretnych inwestycji. Nie jest zatem rozwiązaniem dla firm, które poszukują finansowania bieżącej działalności. W takiej sytuacji zdecydowanie korzystniej jest rozważyć opcję ubiegania się o kredyt bądź skorzystania z faktoringu. Znów jednak pojawia się pytanie co wybrać.

Faktoring jest rozwiązaniem atrakcyjnym na tle kredytów bankowych, ponieważ nie obciąża zdolności kredytowej firmy i nie jest widoczny w bilansie spółki. Co więcej, wpływa on na poprawę wskaźników finansowych, gdyż nie wykazuje się należności od przedsiębiorstw, ale gotówkę na rachunku. To z kolei może przełożyć się na uzyskanie wyższego limitu kredytowego, kiedy firma naprawdę będzie potrzebować go do celów inwestycyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komu opłaca się faktoring?

REKLAMA

Należy również pamiętać, że wiele nowych lub dotkniętych przez kryzys podmiotów może mieć problem z uzyskaniem kredytu, a proces oceny ryzyka i lista wymaganych dokumentów są znacznie bardziej rozbudowane niż w faktoringu, który nie wymaga twardych zabezpieczeń w postaci aktywów trwałych. Kredyt może wydawać się rozwiązaniem nieco tańszym w porównaniu z usługą faktoringową, jednak może być to wrażenie pozorne. Banki, oprócz oprocentowania, uwzględniają dodatkowe opłaty, jak choćby prowizja przygotowawcza czy ubezpieczenie. Warto również mieć na uwadze, że branża faktoringowa stale się rozwija, oferując korzystne rozwiązania także dla podmiotów z segmentu MŚP, które znacznie obniżają koszty tego procesu.  Przykładem jest działająca na polskim rynku internetowa platforma Faktorama.pl, która pozwala na aukcyjną sprzedaż nawet pojedynczych faktur bez konieczności podpisywania długoterminowych umów i przedstawiania gwarancji osobistych, czy minimalnych wartości obrotu.

Podsumowując, można stwierdzić, że rynek oferuje różne metody kontroli płynności finansowej i każda z firm, w zależności od swojej sytuacji znajdzie rozwiązanie dla siebie. Warto jednak zaznaczyć, że faktoring jako elastyczna usługa, wpływająca na poprawę przepływów finansowych w firmie i alternatywa dla pozostałych form finansowania zyskuje zwolenników, o czym świadczy dynamiczny wzrost obrotów na rynku faktoringu w Polsce.

Jakie klauzule można stosować w umowie faktoringu?

Autorem komentarza jest Arkadiusz Kleszcz, Prezes Zarządu Faktorama

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA