| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Opłata paliwowa od 1 stycznia 2010 r.

Opłata paliwowa od 1 stycznia 2010 r.

Od 1 stycznia 2010 r., w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 20 listopada 2009 r. o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. Nr 223, poz. 1776), nastąpi zmiana wysokości opłaty paliwowej, co będzie miało wpływ na cenę paliw - zwłaszcza olejów napędowych.

Opłata paliwowa, obok akcyzy i VAT-u, jest jedną z danin obciążających cenę paliw sprzedawanych na polskim rynku i do końca 2009 r. wynosiła ona 115,76 zł za każdą tonę dowolnego paliwa silnikowego.

Od 1 stycznia 2010 r. zamiast jednej, wspólnej stawki opłaty, wprowadzono 3 różne stawki, tj.:
- 92,87 zł od 1.000 litrów benzyn silnikowych,
- 233,99 zł za 1.000 litrów olejów napędowych, oraz
- 119,82 zł za 1.000 kg pozostałych paliw (w tym gazów).

Z opłaty tej nadal zwolnione są czyste biopaliwa.

Opłata paliwowa 2011

Jak wynika z powyższego, czeka nas niedługo podwyżka cen olejów napędowych i gazów używanych do napędu pojazdów silnikowych, przy czym najbardziej zauważalną będzie podwyżka opłaty na oleje napędowe (ponad 100%), która w konsekwencji wynosić będzie około 0,20 zł na litrze, gdyż opłata paliwowa wchodzi w podstawę podatku VAT.

Nie należy jednak spodziewać się obniżki cen benzyny, gdyż zapewne koncerny paliwowe przemilczą przed klientami fakt obniżenia tej opłaty i postanowią „zaoszczędzić” dla siebie te kilka groszy na litrze.

Opisywanych powyżej zmian cen paliwa należy spodziewać się w drugiej dekadzie stycznia, gdyż dotyczyć ona będzie paliw, które wyjadą z rafinerii na stacje paliw po 1 stycznia 2010 r.

Stawki opłaty paliwowej w 2011 roku

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK