| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Przedsiębiorcy wobec kryzysu

Przedsiębiorcy wobec kryzysu

Gospodarki światowe wciąż borykają się z kryzysem. Problemy z finansowaniem i utrzymaniem się na rynku mają zarówno giganty działające w kluczowych branżach, jak i firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Tym czasem Polska na tle krajów unijnych najmniej odczuwa wpływ stagnacji.

Pod koniec sierpnia tego roku z ust premiera padło stwierdzenie, że Polska jest jedynym krajem w Unii, który zanotował wzrost gospodarczy. W opinii Donalda Tuska nasz kraj jest liderem, który skutecznie wygrywa z kryzysem. Z kolei Jacek Rostowski, minister finansów dodawał, że wzrost Produktu Krajowego Brutto jest zasługą polskich przedsiębiorców.

Ostatnie dane także mogą napawać optymizmem. Pod koniec października br. analitycy ministerstwa gospodarki oszacowali, że w III kwartale dynamika wzrostu gospodarczego była na poziomie 1,5-1,7 proc., zaś w IV kwartale wzrost PKB może być wyższy niż 2 proc. Eksperci prognozują, że w całym 2009 roku można się spodziewać, że wzrost polskiej gospodarki wyniesie 1,5 proc.

Korzyści płyną z długów

Przedstawiciele polskich firm są podzieleni w ocenie wpływu kryzysu na prowadzoną przez nich działalność. Z raportu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor pt. „Barometr bezpieczeństwa gospodarczego”, które uwzględniło rozmowy z przedstawicielami 200 firm wynika, że ponad połowa ogółu badanych zadeklarowała, że nie odczuwa negatywne skutki kryzysu.

Zobacz: Analiza kosztów uznaniowych - porada

Ciekawe jest także to, że około 40 proc. ankietowanych zaznaczyło, że obecna sytuacja gospodarcza nie przyniosła żadnych zmian. Z kolei około 6 proc. respondentów uznało, że kryzys przyniósł pozytywne skutki i zwiększył ilość zamówień.

Z opublikowanego raportu wynika również, że najbardziej kryzys odczuwają przedsiębiorcy indywidualni. Natomiast najlepiej sytuacja wygląda w grupie dostawców usług masowych. Ponad połowa badanych deklaruje, że kryzys nie pogorszył sytuacji firmy. Dodatkowo jest to jedyna grupa, w której ilość przedstawicieli firm nieodczuwających wpływu stagnacji jest większa niż tych, którzy odczuli jej negatywne skutki.

Ponadto wbrew pozorom w kryzysie dobrze się czują firmy reprezentujące sektor finansowy. Blisko 13 proc. spółek działających w tym sektorze wskazało, że w ich przypadku efekty spowolnienia gospodarczego są pozytywne. Autorzy raportu „Barometr bezpieczeństwa gospodarczego” podają, że w tej grupie przeważają firmy zajmujące się wykupywaniem długów, factoringiem i usługami leasingowymi.

Zobacz: Jaka księgowość dla małej firmy?

Niskie ceny produkcji pogarszają wyniki

W październiku br. wskaźnik aktywności gospodarczej PMI, wyliczany przez firmę Markit, wzrósł do 48,8 punktu z 48,2 punktu we wrześniu. Jest to pewną oznaką dalszej poprawy kondycji polskiego przemysłu.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Szymańska

projektant wnętrz, INNE MEBLE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK