| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Nastroje konsumenckie coraz lepsze

Nastroje konsumenckie coraz lepsze

Wrzesień 2009 roku to szósty z kolei miesiąc poprawy nastrojów konsumenckich polskiego społeczeństwa – podaje Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Eksperci GUS podają, że obserwowane w ostatnich kilku miesiącach pozytywne tendencje zmian wskaźników ufności konsumenckiej dotyczą niemal wszystkich podstawowych czynników, które mają wpływ na kształtowanie poziomu i kierunku zmian konsumpcji gospodarstw domowych.

Wzrasta ufność konsumentów

We wrześniu tego roku wskaźnik ufności konsumenckiej, który opisuje obecne tendencje konsumpcji indywidualnej wzrósł do poziomu 19,2 proc. W porównaniu do sytuacji w marcu, w którym zanotowano najniższą wartość tego wskaźnika w tym roku, bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej poprawił się o 11,1 proc.

Zobacz: Jaki płacisz podatek, taki dostaniesz kredyt

Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej osiągnął poziom 27,9 proc. W porównaniu do marca, w którym także zanotowano jego najniższą wartość wskaźnik ten wzrósł o 14,3 proc.

Polacy wierzą we wzrost gospodarczy

Z obserwacji GUS wynika, że w ciągu ostatnich sześciu miesiącach znacząco poprawiła się ocena ogólnej sytuacji gospodarczej kraju i oczekiwanych zmian w sytuacji finansowej gospodarstw domowych. W okresie od marca do lipca br. znacznie poprawiły się także oceny dokonywania ważnych zakupów.

Z kolei niewielką i w dalszym ciągu powolną poprawę notuje się w zakresie osiągniętych zmian w sytuacji finansowej i oczekiwanych możliwości oszczędzania pieniędzy przez gospodarstwa domowe.

Zobacz: Czy finansować działalność gospodarczą funduszami poręczeniowymi?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Hanna Bartkowiak

Konsultant/Zespół Doradców Unijnych SmartConsulting S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »