| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Kryzys zmieni branżę Venture Capital

Kryzys zmieni branżę Venture Capital

W warunkach kryzysu większość inwestorów venture capital zachowuje optymizm i są zdania, że nadszedł wyjątkowy czas, by inwestować w obiecujące przedsiębiorstwa. Największe szanse na zdobycie kapitału będą miały spółki działające w sektorze czystych technologii.

Głównym wnioskiem „Globalnego badania funduszy Venture Capital” (Global Venture Capital Survey 2009) opracowanego przez firmę doradczą Deloitte jest to, że w najbliższym czasie duża część inwestorów z sektora venture capital będzie zmuszona do tymczasowego zmniejszenia wartości inwestycji.

Jednak z badań, które zostały przeprowadzone u ponad 700 inwestorów z całego świata wynika, że choć ogólny poziom inwestycji może spaść, to większość inwestorów venture capita nie zmieni branży, w której do tej pory lokowali swoje fundusze. A prawie 80 proc. inwestorów spodziewa się stabilizacji poziomu inwestycji we wszystkich sektorach.

Z kolei największym zainteresowaniem będzie się cieszył sektor czystych technologii. Szacuje się, że w ciągu najbliższych trzech lat ponad 60 proc. respondentów zwiększy inwestycje w ich rozwój.

Pieniądze na czyste technologie

Gavin Hill, partner zarządzający działem doradztwa finansowego Deloitte w Polsce tłumaczy, że zainteresowanie czystymi technologiami wśród dużej grupy inwestorów z sektora funduszy podwyższonego ryzyka sprawi, że wielu z nich zainwestuje na szybko rozwijającym się polskim rynku. Polscy biznesmeni muszą być świadomi możliwości pozyskania kapitału.

Zobacz: Czy venture capital jest szansą dla przedsiębiorców?

Na drugim miejscu pod względem wzrostu potencjału jest sektor aparatury medycznej. Tu zwiększenie inwestycji zadeklarowało 37 proc. badanych. Na trzecim miejscy znalazły się media, z kolei dalsze pozycje zajęły dobra konsumpcyjne, biofarmaceutyki i oprogramowanie.

Eksperci Deloitte zaznaczają, że inwestorzy venture capital są mniej optymistycznie nastawieni względem bardziej rozwiniętych sektorów, takich jak telekomunikacja czy półprzewodniki.

Luka kapitałowa

Oliver Murphy, partner w dziale doradztwa finansowego Deloitte w Polsce zaznacza, że polskie fundusze venture capital pozyskują znaczne fundusze, które następnie inwestują w duże projekty, w rezultacie czego w kraju rośnie luka kapitałowa.

Nawet w grupie mniejszych funduszy private equity i venture capital działających w Polsce minimalna wartość inwestycji kształtuje się na poziomie około 3 mln euro.

Jednak jest także dobra wiadomość. W ciągu najbliższych pięciu czy siedmiu lat Krajowy Fundusz Kapitałowy planuje zainwestować około 180 mln euro w fundusze inwestycyjne kapitału podwyższonego ryzyka.

Z kolei te fundusze przeznaczą do 1,5 mln euro na inwestycje w spółki innowacyjne. W opinii eksperta jest to ważna inicjatywa, która przyczyni się do zlikwidowania luki kapitałowej w Polsce.

Zobacz: Czy warto ubezpieczać się w towarzystwie ubezpieczeń wzajemnych (TUW)?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Macieja Kaflińskiego

specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym gospodarczym i finansowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK