| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Kiedy mamy do czynienia z remontem a kiedy z ulepszeniem środka trwałego

Kiedy mamy do czynienia z remontem a kiedy z ulepszeniem środka trwałego

Jestem przedsiębiorcą. Zamierzam dokonać generalnego remontu mojej niewielkiej hali produkcyjnej oraz infrastruktury na terenie zakładu. Remont ma dotyczyć: wymiany okien i dachu hali, wykonanie nowej posadzki, ocieplenie hali. Ponadto wykonany zostanie remont drogi dojazdowej do hali na terenie zakładu oraz placu wokół niej. Czy ww. prace mam zakwalifikować podatkowo jako remont, czy też może ulepszenie środków trwałych?

Położenie nowej posadzki w hali

Natomiast w przypadku wymiany posadzki przy zastosowaniu materiałów budowlanych o lepszych niż poprzednio zastosowanych parametrach traktowane są również jako remont. Takie stanowisko zajął Urząd Skarbowy w Wyszkowie w piśmie z 3 sierpnia 2006 r., sygn. 1443ZPD41/415/282/17/06, cyt. „(…) unowocześnienia środka trwałego poprzez poddaniu go pracom remontowym przy zastosowaniu materiałów nowej generacji nie musi być równoznaczne z jego ulepszeniem w rozumieniu przepisów ustawy o PIT.”

Nowa elewacja i ocieplenie budynku

Jeśli chodzi o wydatki na wykonanie elewacji budynku w tym ocieplenie, to organy podatkowe pozwalają zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wyłącznie poprzez odpisy amortyzacyjne. W opinii organów ocieplenie budynku wiąże się z ulepszeniem parametrów technicznych (izolacji termicznej i akustycznej), co w konsekwencji niewątpliwie wpływa to na koszty eksploatacji budynku.

W inny sposób należy potraktować przypadek, kiedy docieplenie budynku polega na wymianie starego docieplenia zewnętrznego np. supremy na inny materiał np. styropian. W takim przypadku mamy do czynienia z remontem, a nie z modernizacją.

Remont placu i drogi dojazdowej na terenie zakładu

Oczywiście i tu wiele zależy od faktycznego zakresu prac. Przykładowo Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie w piśmie z 21 września 2006 r., sygn. I USI/415/40/06, uznał iż prace budowlane polegające na utwardzeniu wgłębienia i kolein kamieniem i wybetonowanie placu manewrowego należy uznać za remont.

Z kolei Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu w interpretacji z 20 lipca 2006 r., sygn. 1424/2150/4111/415/49/06 stwierdził, że: „wydatki na pokrycie asfaltem powierzchni placu manewrowego wokół zakładu w miejsce starej betonowej nawierzchni należy uznać za wydatki o charakterze remontowym, bowiem wykonane prace przywrócą jedynie stan techniczny placu umożliwiający prawidłową jego eksploatację. W związku z tym poniesione wydatki mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów”.

Zobacz: Jak przeprowadzić analizę finansową firmy?

Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli prace będą polegały na wybetonowaniu placu, który przedtem nie był pokryty podobną nawierzchnią, to w takim przypadku organy podatkowe uznają poniesione przez przedsiębiorcę wydatki za modernizację. Wtedy zaliczenie do kosztów tych wydatków będzie możliwe tylko poprzez odpisy amortyzacyjne.

Waldemar Żuchowski
Ekspert podatkowy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Irena Kamińska-Radomska

Trener etykiety biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK