| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Zabezpieczenie majątku upadłego w postępowaniu upadłościowym

Zabezpieczenie majątku upadłego w postępowaniu upadłościowym

Istotą instytucji zabezpieczenia majątku upadłego dłużnika w postępowaniu upadłościowym jest ochrona interesów wierzycieli w sytuacji, gdy zachodzi obawa, że integralność majątku dłużnika zostanie naruszona. Zabezpieczenie to dokonywane jest w interesie wszystkich wierzycieli podmiotu, którego dotyczy wniosek o upadłość.

Podstawy zabezpieczenia majątku dłużnika

Regulacja ustawowa nie wskazuje konkretnych przesłanek, których spełnienie należałoby choćby uprawdopodobnić, aby móc domagać się podjęcia przez sąd czynności zmierzających do zabezpieczenia majątku dłużnika. Nie wydaje się jednak również słuszne, odwoływanie się w tym zakresie do przepisów procedury cywilnej. Badanie istnienia określonych w niej podstaw zabezpieczenia, takich jak wiarygodność zabezpieczanego roszczenia, czy też okoliczność, że w braku zabezpieczenia wierzyciel byłby pozbawiony zaspokojenia, byłoby nieuzasadnione.

Jak już wzmiankowano, istnieją dwie drogi dla wszczęcia postępowania zabezpieczającego. W przypadku, gdy wniosek o upadłość składa sam dłużnik, czyli osoba mająca ponieść w przyszłości skutki zgłoszenia upadłości uznaje się, że prawdopodobieństwo istnienia podstaw upadłości graniczy z pewnością. Wydaje się, że również wówczas, gdy wniosek składa inny uprawniony podmiot, kwestii wiarygodności wierzytelności wnioskodawcy nie należy przypisywać większej wagi.

Wynika to bowiem bezpośrednio z idei zabezpieczenia, które w tym przypadku dokonywane jest w interesie wszystkich wierzycieli, nie zaś pojedynczego podmiotu. Jego indywidualne uprawnienie w tym względzie nie odgrywa więc znaczącej roli. Finalnie może się nawet okazać, że wierzytelność wnioskodawcy w ogóle nie znalazła się na liście wierzytelności.

Sposoby zabezpieczenia majątku dłużnika

Podstawową forma zabezpieczenia majątku dłużnika jest ustanowienie przez organ prowadzący tymczasowego nadzorcy sądowego. W rezultacie jego powołania dłużnik zostaje w znacznym zakresie ograniczony w prawie zarządu swoim majątkiem. Od tej chwili dłużnik jest uprawniony wyłącznie do samodzielnego podejmowania czynności mieszczących się w granicach zwykłego zarządu, czyli w zasadzie związanych bezpośrednio z jego bieżącą działalnością. Natomiast wszystkie czynności przekraczające ten zakres, tj. wszelkie inwestycje, zaciąganie kredytów, sprzedaż składników majątkowych, wymagają zgody nadzorcy.

Na uwagę zasługuje okoliczność, iż ustawa określając zakres obowiązków tymczasowego nadzorcy sądowego nakazuje stosować przepisy o nadzorcy sądowym, który ustanawiany jest w toku głównego nurtu postępowania upadłościowego. Zgodnie z tą regulacją nadzorcą sądowym może być osoba fizyczna posiadająca odpowiednią licencję lub też spółka handlowa, której wspólnicy ponoszą odpowiedzialność za jej zobowiązania całym majątkiem bez ograniczenia albo członkowie jej zarządu posiadają odpowiednią licencję.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK