| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Współpraca biznes + nauka? To możliwe dzięki platformie Eureka

Współpraca biznes + nauka? To możliwe dzięki platformie Eureka

Z danych Ministerstwa Gospodarki wynika, że 60% polskich firm nie wie jak lub nigdy nie próbowało nawiązać współpracy z naukowcami. W województwie łódzkim, sytuacja jest jeszcze poważniejsza. Z analizy potrzeb innowacyjnych przedsiębiorstw wynika, że prawie 80% lokalnych przedsiębiorców nigdy nie podjęło współpracy z instytucjami badawczymi.

Czy biznes i nauka potrafią sprawnie współpracować i tworzyć innowacyjne rozwiązania? Z pewnością tak.

Najlepszym tego przykładem mogą być chociażby przedsiębiorstwa typu spin-off, które są elementem przedsiębiorczości akademickiej, a ich głównym celem jest komercjalizacja wiedzy naukowej i technologii. Piotr Tomowicz w publikacji z 2006 roku wymienia 21 firm, które swoją wartość zbudowały w oparciu o współpracę z ośrodkami naukowymi i akademickimi.

Wśród tych przedsiębiorstw pojawiają się jednak tylko 4 instytucje z województwa łódzkiego: Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny i Centrum Biologii Medycznej PAN. Tymczasem w Łodzi jest ponad 10 uczelni wyższych i kilka prężnie działających ośrodków badawczych.

„Niedostateczny poziom współpracy pomiędzy biznesem a światem nauki jest potężną barierą w rozwoju lokalnej gospodarki. Jak wynika z badań, ośrodki akademickie narzekają na brak dostępu do informacji na temat potrzeb badawczych przedsiębiorstw, które z kolei nie znają oferty instytucji naukowych w zakresie świadczonych badań. Okazuje się, że głównym problemem, także w województwie łódzkim, jest niewystarczająca komunikacja między światem biznesu a światem nauki. Dlatego firma Transition Technologies wspólnie z Instytutem Informatyki na wydziale FTIMS Politechniki Łódzkiej stworzyły system Eureka, który przez znaczące ułatwienie dostępu do dużej bazy wiedzy i informacji, ma wspomóc efektywną współpracę biznesowo-technologiczną” – mówi Dariusz Lis, Dyrektor Poland Solution Center, Transition Technologies.

Okazuje się, że firmy w województwie łódzkim boją się inwestować w badania i rozwój: przeznaczają na ten cel jedynie 17% nakładów przedsiębiorstw (źródło: Bank Danych Regionalnych: Nakłady w sektorze przedsiębiorstw na działalność B+R wg źródeł finansowania) . Choć ogólnie środki finansowe zarezerwowane na działalność badawczo-rozwojową są wysokie (województwo znajduje się na 6. pozycji w ogólnopolskim rankingu), często ośrodki badawcze realizują projekty, na które nie ma zapotrzebowania na lokalnym rynku.

Nie ulega wątpliwości, że łódzkie szkoły wyższe i ośrodki badawcze mogą napędzać lokalny przemysł innowacjami. Żeby jednak ta współpraca była efektywna i przynosiła obu stronom korzyści musi ją poprzedzić dokładne określenie potrzeb, a także oczekiwanych efektów. Dlatego, w województwie łódzkim wdrażane nowoczesne narzędzia, które już wkrótce sprawią, że komunikacja między lokalnym biznesem a ośrodkami naukowymi będzie skuteczna.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK