| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Planowanie projektów inwestycyjnych - priorytet IX

Planowanie projektów inwestycyjnych - priorytet IX

Wprowadzanie inwestycji na rzecz poprawy efektywności w Polsce jest zahamowane przez nadmierną biurokrację oraz złe przygotowanie projektów inwestycyjnych. Poprawa efektywności w użytkowaniu i produkcji energii jest pracochłonna i kosztowna. Ryzyko oraz wielkość stopy zwrotu są najważniejszymi miernikami oraz motywami wprowadzania inwestycji dla innowacji i modernizacji na rynku energii. Znaczne nakłady początkowe są ograniczeniem na wiele lat.

Korzyści wymieniane przez przedsiębiorców opierają się na rozszerzeniu rynku zbytu oraz ograniczeniu kosztów działania w wielu dziedzinach. Wprowadzenie polityki na rzecz efektywności wymaga znacznych zmian wewnętrznych, szkolenia personelu oraz kapitału. W wielu firmach efekty są widoczne dopiero po kilku latach. Zmiany w przedsiębiorstwie są krytykowane przez kadrę zarządzającą i pracowników, niechęć jest znaczna barierą dla innowacyjności i modernizacji.

Z programu IiŚ – priorytet IX korzystają przedsiębiorstwa, samorządy terytorialne oraz instytucje. Samorządy są słabo zaangażowane w ten projekt, brak rozeznania i planu nie pozwala na wykorzystanie kapitału z funduszy strukturalnych.  Instytucje również rzadko korzystają z tych środków. Najczęściej beneficjentami są przedsiębiorstwa produkcyjne z sektora MSP. Wiele z tych firm nie ma przygotowania do planowania i wprowadzania nowych inwestycji. Wiele wniosków z IiŚ priorytetu IX jest odrzuconych lub poprawianych. Wykorzystanie środków jest niskie, szacuje się na 30%. Na następne lata przewiduje się następne konkursy oraz przesunięcia środków na nowe cele. Ograniczenie środków dotyczy rynku energii z biomasy, kapitał ma być przeznaczony na magazyny i modernizacje procesu produkcji (wprowadzenie oszczędności energii oraz wykorzystanie OZE). Nowe środki są kierowane na techniki produkcji oraz edukację pracowników i kadry.

Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Źródło: Sprawozdanie roczne POIiŚ, 2010, fundusze strukturalne.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kosakowska

Adwokat w Kancelarii Raczkowski Paruch.. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada kilkuletnie doświadczenie w obsłudze przedsiębiorców m.in. z branży farmaceutycznej, doradztwa personalnego oraz osób fizycznych w zakresie indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, w szczególności w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, prowadzeniem postępowań związanych z mobbingiem i dyskryminacją w zatrudnieniu. Autorka kilkudziesięciu artykułów z zakresu prawa pracy. W latach 2012-2016 pracowała w departamencie prawa pracy jednej w warszawskich kancelarii prawnych, gdzie zajmowała się prawem pracy oraz sprawami związanymi z ochroną danych osobowych pracowników.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK