| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Kredyt firmowy - jakie korzyści dla firmy?

Kredyt firmowy - jakie korzyści dla firmy?

Młodzi przedsiębiorcy częściej sięgają po środki pochodzące od rodziny lub przyjaciół niż z banku. Dowiedz się jakie ryzyko i jakie korzyści wiążą się z kredytem firmowym.

Koszty kredytu na przykładzie

Aby uświadomić sobie korzyści, jakie przedsiębiorca może mieć w przypadku skorzystania z kredytu na firmę przeanalizujmy przykład:

Młody przedsiębiorca chce pożyczyć 30 000 zł na okres dwóch lat. Wybiera ofertę banku, który proponuje oprocentowanie 5% i równe raty przez cały czas trwania spłaty. Dodatkowo bank pobiera marżę w wysokości 1 % wartości kredytu, co w tym wypadku wyniesie 300 zł. Dodatkowo przedsiębiorca musi wykupić ubezpieczenie, które wyniesie 30 zł miesięcznie. Znając już wszystkie dane dotyczące kredytu, przeanalizujmy, jakie korzyści odniesie przedsiębiorca, wliczając opłaty, związane z kredytem w koszty prowadzenia działalności. Przedsiębiorca ma przychód w wysokość 6000 zł miesięcznie. Stałe koszty, które ponosi co miesiąc, takie jak opłata za telefon, Internet, wynajem biura wynoszą łącznie 2000 zł miesięcznie. Pozostaje mu więc suma 4000 zł. Jeśli zdecyduje się na kredyt na warunkach opisanych powyżej, będzie mógł dokonać następujących odliczeń opłat bankowych w pierwszym miesiącu po skorzystaniu z kredytu: 4000 zł – 125 zł – 30 zł – 300 zł = 3545 zł

Od przychodu odjąć może bowiem odsetki od kredytu (w tym wypadku wynoszące 125 zł w pierwszym miesiącu spłaty), sumę miesięcznego ubezpieczenia oraz jednorazowo marżę. W Ma więc 3545 zł dochodu i na jego podstawie wylicza podatek do zapłacenia, wynoszący w tym przypadku 818, 10 zł. W sytuacji normalnej przedsiębiorca zapłaciłby 900 zł podatku.

Promocje dla przedsiębiorców

Każdy szanujący swoje pieniądze przedsiębiorca powinien szukać promocji kredytów dla firm. Dobrą ofertę przygotował FM Bank, który proponuje przedsiębiorcom Kredyt Ekspresowy. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmę co najmniej 12 miesięcy mogą ubiegać się o kwotę nieprzekraczającą 30 000 zł. Procedura jest uproszczona, a decyzja kredytowa podejmowana jest na podstawie zeznania podatkowego za poprzedni rok. Okres kredytowania wynosi do 36 miesięcy. Posiadacze konta firmowego w mBanku już od pierwszego dnia posiadania konta mogą wnioskować o kredyt w wysokości do 10 000 zł. Z pewnością jest to dobra oferta dla tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na biznesowej ścieżce. Promocja trwa do 31 sierpnia, więc warto się pospieszyć. 

Porównanie cech kredytów dla firm
Nazwa produktu Cechy
Kredyt inwestycyjny Może zostać przeznaczony na wszelki inwestycje, takie jak: zakup sprzętu, restrukturyzację, zakup i remont nieruchomości, itp.
Kredyt obrotowy Jego przeznaczeniem jest finansowanie bieżącej działalności firmy (np. zakup towarów, materiałów, surowców, potrzebnych do działalności) i opłatę za nieprzeterminowane zobowiązania
Kredyt w rachunku bieżącym Nazywany także saldem debetowym, udostępniany na rachunku bieżącym firmy, może być przeznaczony na dowolny cel, każdy wpływ na konto zmniejsza zadłużenie
Linia kredytowa Działa podobnie do kredytu w rachunku, lecz jest prowadzona na oddzielnym koncie, należy ją spłacać oddzielnie, gdyż wpływy na konto nie zmniejszają zadłużenia linii kredytowej

Podsumowując można powiedzieć, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują”. Kredyt firmowy, nawet w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej jest korzystniejszy niż kredyt, z którego korzysta osoba prywatna, a możliwość zaliczenia odsetek, prowizji, marży i ubezpieczenia kredytu w koszty uzyskania przychodów z pewnością wychodzi przedsiębiorcy na dobre.

Eksperci Totalmoney.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK