REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatory płatnicze – bariera rozwoju małych firm

Zatory płatnicze
Zatory płatnicze

REKLAMA

REKLAMA

Aż 61 proc. mikro i małych przedsiębiorców boryka się z zatorami płatniczymi. Niewielkie firmy, które nie otrzymują zapłaty od swoich klientów, nie płacą kontrahentom.

Zatory płatnicze

REKLAMA

Coraz trudniej uzyskać zapłatę za sprzedane towary i usługi, coraz dłużej trzeba czekać na pieniądze. 61% mikro- i małych przedsiębiorstw walczy o przetrwanie. Problemy mają zwłaszcza te firmy, które dopiero rozpoczęły działalność – wynika z najnowszego raportu Portfel Należności Polskich Przedsiębiorstw, przygotowanego wspólnie przez Krajowy Rejestr Długów i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

REKLAMA

Zatory płatnicze stanowią barierę w rozwoju dla ponad 61% mikro (do 9 zatrudnionych) i małych (10-49 pracowników) firm. Dla porównania w dużych przedsiębiorstwach wskaźnik ten jest o połowę niższy. Kiedy kontrahenci nie regulują należności, mali przedsiębiorcy najczęściej sami nie płacą swoim kooperantom, ograniczają inwestycje bądź redukują zatrudnienie. Szczególnie niepokojąca jest ta druga bariera. Jak wynika z raportu 36,1% mikroprzedsiębiorstw i ponad 34% małych firm przyznaje, że wstrzymało realizację części projektów inwestycyjnych z powodu kłopotów z otrzymaniem zapłaty. W grupie firm dużych takie deklaracje składa zaledwie 10,8% ankietowanych.

Polecamy: Jak walczyć z zatorami płatniczymi?

- Wielkie firmy mają większe środki obrotowe, częściej też wspomagają się kredytem bankowym. Mali przedsiębiorcy finansują działalność i inwestycje głównie z tego co zarobią. Najgorzej pod tym względem mają ci, którzy dopiero próbują swoich sił w biznesie, niewielkie środki z którymi zaczęli działalność już się skończyły, a wpływów od klientów nie ma. Dlatego tak wiele takich firm pada, zanim zdąży rozwinąć skrzydła – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Aby przetrwać na rynku mimo problemów finansowych drobni przedsiębiorcy decydują się często na redukcję zatrudnienia i cięcia wynagrodzeń. W mikroprzedsiębiorstwach to 8,4%,w małych firmach to 10,1% ankietowanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Firmy, które muszą w sposób szczególny bronić się przed bankructwem to te ze słabo rozwiniętego Regionu Wschodniego. O tym, że zaległe należności są poważnym kłopotem w prowadzeniu własnego biznesu przyznaje 65,1% ogółu działających tam przedsiębiorców. Na drugim biegunie są firmy z Regionu Płd -Zach, tam 51,5% firm deklaruje, że opóźnienia w płatnościach są dla nich barierą.

Jak wynika z raportu problem z utrzymaniem się na powierzchni mają szczególnie przedsiębiorstwa z branży budowlanej, handlowe  i te świadczące usługi telekomunikacyjne.

Polecamy: Klasyfikacja kosztów w przedsiębiorstwie

REKLAMA

Według danych KRD średni dług przedsiębiorstwa to 4 600 zł, to wystarczy, aby firma, która od niedawna jest na rynku straciła płynność finansową. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na polskim rynku w sektorze MŚP działa 2 mln 800 firm.

- Liczby nie kłamią. Spora część z nich zbankrutuje w ciągu roku. Dlatego stworzyliśmy program Bezpieczny Debiut, który służy jako parasol ochronny debiutantom w biznesie – przekonuje Adam Łącki prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Źródło: KRD

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA