REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak walczyć z zatorami płatniczymi?

Agata Mazur
Zatory płatnicze
Zatory płatnicze

REKLAMA

REKLAMA

Zatory płatnicze są postrzegane jako jedna z głównych przeszkód w rozwoju firm w Polsce. Zatory płatnicze najczęściej pojawiają się w okresach zastoju gospodarczego lub też w warunkach dużej inflacji. Jak walczyć z zatorami płatniczymi?

Zator płatniczy to określone zjawisko w obrocie gospodarczym, które polega na kumulacji zadłużeń i przenoszeniu ich na kolejnych, powiązanych ze sobą kontrahentów. Zazwyczaj zaczyna się od tego, iż nabywca nie reguluje opłaty za wykonana usługę swemu zleceniobiorcy. Gdy owe zadłużenie utrzymuje się dłuższy czas powoduje u wykonawcy kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej oraz z opłaceniem pracowników co w konsekwencji może prowadzić do problemów z prowadzeniem firmy. W skrajnych przypadkach taka sytuacja prowadzi do wstrzymania regulowania należności przez wykonawcę swoim kontrahentom. A co za tym idzie, przeniesienie części pierwotnego zadłużenia na kolejnego kontrahenta, itd.

REKLAMA

Zatory płatnicze

W takiej sytuacji warto się zastanowić, jakie podjąć działania by uniknąć powstania zatoru płatniczego? Należy pamiętać o tym, by przed rozpoczęciem współpracy dokładnie sprawdzić czy potencjalny klient rzetelnie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Śmiało można skorzystać z ogólnopolskiej platformy wymiany informacji jaką jest Krajowy Rejestr Dłużników - umożliwia on uzyskanie rzetelnych informacji o sytuacji finansowej podmiotu gospodarczego. Należy również zadbać o formalności. Istotne jest by zawierane przez nas umowy były niejednostronne i jak najbardziej precyzyjne w zakresie rozliczeń. Ważne jest by na bieżąco gromadzić potrzebną dokumentację, zbierać faktury i podpisy.

Polecamy: Kto może skorzystać z faktoringu?

Co zrobić, gdy w wyniku narastających zobowiązań powstanie zator płatniczy? Otóż, większość przedsiębiorstw, które mają problem z płynnością finansową, ma w zwyczaju ratowanie swej sytuacji kredytem obrotowym. Na własne ryzyko biorą kredyty w banku, zobowiązując się do spłacenia go w momencie, gdy kontrahenci spłacą swoje wierzytelności.

Faktoring

Innym sposobem finansowania jest faktoring. Klient (faktorant) sprzedaje swoje wierzytelności bankowi (faktorowi), w zamian otrzymuje zaliczki na poczet niezapłaconych jeszcze faktur. Faktem jest, iż faktoringu nie należy traktować jako panaceum, które rozwiąże problemy z nierzetelnymi płatnikami. W praktyce firmy korzystają z faktoringu w ostateczności. Gdyby jednak faktoring stosowany była jako stały element strategii finansowej, pozwoliłoby to na pozbycie się tzw. luki finansowej, która jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem występującym w przedsiębiorstwach, które zostają zmuszone do wydłużania terminów płatności swoim kontrahentom. Warto pamiętać również, iż faktoring- poza finansowaniem- posiada również istotne zalety - inkaso, monitoring oraz ewentualne przejęcie ryzyka niewypłacalności dłużnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jakie są koszty uzyskania przychodu przy faktoringu?

Należy pamiętać, iż w obecnym środowisku biznesowym dość popularne jest opóźnianie płatności nie tylko ze względu na brak gotówki. Stało się to pewnym zwyczajem handlowym. Dlatego też firmy, które w sposób umiejętny korzystają z zasad faktoringu mogą naprawdę wiele zyskać i w ten sposób uniknąć powstawania zatorów płatniczych i utrzymać płynność finansową przedsiębiorstwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA