| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Konta oszczędnościowe dla firm tańsze niż indywidualne

Konta oszczędnościowe dla firm tańsze niż indywidualne

Oprocentowanie kont oszczędnościowych dla firm jest niższe niż dla klientów indywidualnych. Czy firmowe konta oszczędnościowe pozwolą przedsiębiorcy zarobić?

Oprocentowanie firmowych kont oszczędnościowych pozostawia wiele do życzenia. Z ostatniej ankiety Tax Care wynika, że najlepsze pod tym względem banki (Bank Pocztowy, BNP Paribas Bank, Idea Bank, Pekao SA i Polbank EFG) oferują 4% w skali roku. Klienci Pekao SA mogą co prawda liczyć na wyższe oprocentowanie, nawet do 4,5% w skali roku, ale taka stawka jest oferowana tylko pod warunkiem zdeponowania kwoty nie mniejszej niż pół miliona złotych. Do tego oferta Pekao SA dotyczy tylko nowych klientów. Na wyższe stawki – do 5,5% w skali roku – mogą również liczyć przedsiębiorcy, którzy mają konto oszczędnościowe w Kredyt Banku, należy jednak mieć na uwadze, że jest to oprocentowanie promocyjne, obowiązujące do stycznia 2012 roku. Standardowe stawki w tym banku nie przekraczają 3,5% w skali roku, a im niższa kwota zdeponowanych środków, tym niższe oprocentowanie. Co więcej, gdy na koncie znajduje się mniej niż 2 tys. zł, środki w Kredyt Banku nie są w ogóle oprocentowane. Podobnie jest w Banku BGŻ, w którym stawka oprocentowana jest zerowa w przypadku kwot do tysiąca złotych.

Polecamy: Koszty kredytu dla firm - porada

Podatek zależy od formy opodatkowania

Trzeba także pamiętać, że stawki oprocentowania firmowych kont oszczędnościowych to stawki brutto – przedsiębiorcy muszą jeszcze odprowadzić od nich podatek dochodowy, bowiem zysk z firmowych kont oszczędnościowych traktowany jest przez banki jako przychód z działalności gospodarczej.

Wielkość tego podatku uzależniona jest od formy rozliczeń z fiskusem i kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorcy.

Oprocentowanie od kilku miesięcy pozostaje bez zmian

Oprocentowanie firmowych kont oszczędnościowych jest generalnie niższe niż to, które banki oferują klientom detalicznym – najlepsze konta oszczędnościowe dla klientów indywidualnych dają zarobić 7% brutto w skali roku. Co więcej, firmowe konto oszczędnościowe to produkt, w którym niewiele się zmienia.

Trzy miesiące temu praktycznie wszystkie przepytywane przez Tax Care banki proponowały przedsiębiorcom identyczne oprocentowane kont oszczędnościowych. Tymczasem tego typu produkt ma duży potencjał wśród klientów prowadzących działalność gospodarczą – nie zamraża firmowych pieniędzy, tak jak tradycyjna lokata, a jednocześnie nie pozwala, by leżały one bezczynnie, tak jak ma to miejsce w przypadku większości w ogóle  nieoprocentowanych bieżących rachunków firmowych.

Polecamy: Firma w kryzysie – restrukturyzacja zobowiązań

Autor: Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK