| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Wziąć kredyt obrotowy w banku, zrezygnować z kredytu kupieckiego i jeszcze na tym zarobić

Wziąć kredyt obrotowy w banku, zrezygnować z kredytu kupieckiego i jeszcze na tym zarobić

Kredyt kupiecki jest formą zachęty, jakiej udziela kupującemu sprzedający, podnosząc w ten sposób atrakcyjność jego decyzji o zakupie danego towaru. Najczęściej udzielany jest w obrocie hurtowym tak zwanym „stałym klientom”, kiedy partie towaru są relatywnie duże, a transakcje powtarzalne.

A) Najpierw, dyrektor finansowy firmy, pan Cameron, ustalił/oszacował jaka jest roczna stopa procentowa proponowanego kredytu obrotowego powiększona o pozostałe opłaty nakładane przez bank, związane z tym kredytem (odsetki + inne opłaty np. opłata przygotowawcza; koszty rozpatrzenia wniosku; ubezpieczenia itd.) . Okazało się, że to ca 20,67% w skali roku. Jeśli więc korzyści ze skrócenia terminu płatności będą mniejsze niż owe 20,67% firma Aston straci, rezygnując z 60 dni odroczonej płatności.

B) Następnie, dyrektor Cameron założył, że jeśli Aston nie zarobi na tej operacji minimum 15% kosztów obsługi tego nowego kredytu, to nie warto angażować szefa w negocjacje, bo i tak ma dostatecznie dużo pacy. Wyszło więc, że korzyści firmy Aston będzie można uznać za wystarczające, jeśli uda się uzyskać pokrycie kosztów obsługi kredytu (20,67%) i dołożyć do tego kolejne 15% tych kosztów, co daje łącznie 35,67%. W zaokrągleniu 36% , kosztów obsługi kredytu.

C) Teraz należało wyliczyć, przy jakim procencie opustu minimum, uzyska się owe 36% dla wariantów przy płatności po 20; 10 i 0 dniach licząc od daty zakupu. W ten sposób szef firmy Aston będzie wiedział, że zejście poniżej wyliczonych wartości nie opłaca się i dotychczasowe warunki należy pozostawić bez zmian, kończąc negocjacje na ten temat. Stosowne wyliczenia można przeprowadzić korzystając z następującej formuły :

A następnie, znając już Kkk, wyliczono efektywny roczny koszt tego kredytu kupieckiego:

D) Po podstawieniu do wzoru wyszło, że cel firmy Aston zostanie osiągnięty jeśli w wariancie „płatność po 20 dniach” uzyska się minimum 3,4% opustu względem dotychczasowej ceny; w wariancie „płatność po 10 dniach” uzyska się minimum 4,2% opustu; a przy płatności w dniu zakupu 5% opustu. Każdy opust wyższy od wyliczonego był dodatkową korzyścią firmy Aston i pozostawał już całkowicie w gestii zdolności negocjacyjnych szefa firmy.

E) Dyrektor Cameron, na wszelki wypadek, dokonał wyliczeń dla innych okresów niż podane trzy i w formie tabeli przekazał szefowi jako „ściągę” na wypadek, gdyby rozważano inne okresy płatności i procenty opustu od obecnej ceny z tytułu skrócenia okresu dotychczasowego (60 dni).

Niewykluczone, że szefostwo firmy Bolton po takich negocjacjach, uzna partnerstwo handlowe z firmą Aston za jeszcze bardziej pożądane, ponieważ możliwość szybszego otrzymania zapłaty za towar poprawia płynność w firmie i zwiększa jej możliwości zakupowe, a to jest w danej chwili pożądane. 

Polecamy: Jak wybrać lokatę dla firmy?

*Formuły liczenia Kkk i Erkk zaczerpnięte z „Przewodnika o finansach”  Singel;Shim; Hartman, PWN 1995 s. 134.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK