| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Kiedy spółka może korzystać z uproszczeń dotyczących ewidencji instrumentów finansowych?

Kiedy spółka może korzystać z uproszczeń dotyczących ewidencji instrumentów finansowych?

Jeżeli po raz pierwszy sprawozdanie za 2011 rok będzie podlegało obowiązkowi badania to spółka nie może korzystać z uproszczeń dotyczących ewidencji instrumentów finansowych. Jak należy wprowadzić takie zmiany – czy dotychczasowe zapisy trzeba skorygować i czy konieczne są zmiany w polityce rachunkowości – w przypadku, gdy wcześniej korzystała ona z uproszczeń?


Stosowanie przez jednostkę uproszczeń w ramach przyjętych zasad rachunkowości jest dopuszczalne, o ile, mimo stosowania uproszczeń, sprawozdanie finansowe rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki. W szczególności jednostki mogą nie stosować przepisów rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (Dz. U. 2008 Nr 228 poz. 1508) jeżeli nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na realizację obowiązku, o którym mowa wyżej.

Tak więc, jeżeli jednostka stosowała uproszczenia w zakresie nie stosowania zasad ewidencji instrumentów finansowych, można przyjąć, że różnice wynikające ze stosowania uproszczonych zasad nie były istotne i nie wpływały ujemnie na wiarygodność danych wykazywanych w sprawozdaniach finansowych.

Polecamy: Jakie są cztery najbardziej uciążliwe obowiązki dla firm?

W takim przypadku, gdy jednostka ze względu na zwiększenie swoich rozmiarów będzie zobowiązana do rezygnacji ze stosowania uproszczeń, nie będzie zobligowana do korekty danych porównawczych, gdyż różnice między danymi porównawczymi w dotychczasowej formie, a danymi przekształconymi nie byłyby istotne. 

Polecamy: Jak optymalizować koszty w małej firmie?

Tym niemniej, zmiana taka stanowiłaby zmianę stosowanych zasad rachunkowości i wymagałaby, zgodnie z Art. 8 ustawy o rachunkowości, określenia w informacji dodatkowej wpływu tych zmian na sprawozdania finansowe oraz opisania w informacji dodatkowej przyczyn tych zmian i określenia liczbowo ich wpływu na wynik finansowy oraz zapewnienia porównywalności danych sprawozdania finansowego dotyczących roku poprzedzającego rok obrotowy, w którym dokonano zmian.

Monika Warmbier
Biegły rewident, Manager w Firmie Doradczej KPMG

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK