| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Jak pozyskać kapitał na rynku NewConnect?

Jak pozyskać kapitał na rynku NewConnect?

Szybki rozwój firmy prawie zawsze jest związany z koniecznością inwestycji, a co za tym idzie - kapitałem. Jedną z możliwości jego pozyskania jest skorzystanie z oferty rynku NewConnect. Czym jest NewConnect i jakie możliwości daje małym rozwijającym się firmom? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

NewConnect jest rynkiem akcji, opartym na alternatywnym systemie obrotu prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Od 2007 roku pozwala małym firmom z sektorów „nowych technologii” pozyskiwać kapitał. Dzięki niższym kosztom debiutu, oraz mniejszym wymogom formalnym stanowi bardzo dobrą alternatywę dla firm, które chcą pozyskać środki na rozwój.

Oferta NewConnect jest skierowana przede wszystkim do młodych, dynamicznie rozwijających się firm z sektora nowych technologii m.in. takich jak: media elektroniczne, biotechnologia, energia alternatywna lub nowoczesne usługi, które poszukują kapitału wartości od kilkuset tysięcy do kilkunastu milionów. Rynek przeznaczony jest dla firm, których docelowa kapitalizacja będzie oscylować w granicach 20mln zł.

Firma, która chce zadebiutować na rynku musi zawrzeć umowę z jednym z autoryzowanych doradców. Ich rolę możemy podzielić na dwa etapy: przed debiutem i po debiucie. Przed debiutem firma doradcza ocenia zdolność wprowadzania jej do obrotu, pomaga w przygotowaniu i spełnieniu wymogów rynku publicznego, przygotowuje strategię spółki do wejścia na rynek, tworzy memorandum inwestycyjne i przedstawia firmę przed potencjalnymi inwestorami.

Po debiucie autoryzowany doradca pomaga firmie przez minimum rok w zakresie funkcjonowania w alternatywnym systemie obrotu, w wypełnianiu obowiązków informacyjnych, a także w wykorzystywaniu środków z emisji.

Firma decydująca się na debiut musi także wybrać, czy emisja papierów wartościowych będzie prywatna, czy publiczna. Emisja prywatna jest tańsza i szybsza (2-3 miesiące), ponieważ jest z nią związanych mniej wymagań formalnych. W przypadku oferty publicznej (6-9 miesięcy) niezbędny jest m.in. prospekt emisyjny, który musi być zatwierdzony przez Komisję Papierów Wartościowych.

Polecamy: CEIDG - jaką funkcję będzie pełniła?

Aby skorzystać z oferty rynku konieczna jest także zmiana formy prawnej spółki na akcyjną lub komandytowo-akcyjną. Kiedy spółka przekształci swoją formę prawną niezbędna będzie uchwała Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy o wejściu na rynek w formie publicznej lub prywatnej. 

Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku do Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych o zarejestrowanie akcji. Wniosek o wprowadzanie akcji do obrotu trafia na Giełdę Papierów Wartościowych. GPW jest zobligowana w ciągu pięciu dni dać odpowiedź o akceptacji bądź odrzuceniu wniosku. W przypadku akceptacji, akcje spółki mogą już być notowane na NewConnect.

Debiut na rynku NewConnect jest jedną z najtańszych metod pozyskania kapitału. Jego koszt oscyluje około 6% wartości emisji. Właściciel firmy musi się jednak liczyć z tym, że w drodze debiutu może stracić część wpływów związanych z rozproszeniem się akcjonariatu. Niska płynność i rozproszenie akcjonariatu może także być przyczyną kolejnego zagrożenia – mainupulacji kursem akcji i błędnej wyceny.

Polecamy: Czy e-rejestracja spółek z .o.o. stwarza możliwość nadużyć?

Autor: Marek Majewski

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK