| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Czy venture capital jest szansą dla przedsiębiorców?

Czy venture capital jest szansą dla przedsiębiorców?

Wielu polskich przedsiębiorców i menadżerów poszukuje kapitału dla swoich firm. Niewielu z nich jednak wie, że fundusze private equity/venture capital dysponują kapitałem, który chcą zainwestować w polskie firmy i tylko czekają na dobre projekty inwestycyjne. Co to jest i jak to działa venture capital - dowiesz się z poniższego artykułu.

Co to jest i jak to działa?

Pojęcia private equity i venture capital często używane są zamiennie, należy jednak być świadomym tego, że nie są zupełnie tożsame. Private equity to inwestycje na niepublicznym rynku kapitałowym (czyli zakup udziałów/akcji w spółkach nie notowanych na giełdzie), służące osiąganiu dochodu poprzez średnio- i długoterminowe zyski z przyrostu wartości kapitału. Inwestor włącza się w zarządzanie przedsiębiorstwem, wskutek czego częściowo traci ono niezależność, ale zyskuje pomoc w realizacji strategii rozwoju i rozwiązywaniu problemów. Jedną z odmian private equity jest inwestowanie w przedsiębiorstwa będące we wczesnych stadiach rozwoju, które pomaga w uruchomieniu przedsiębiorstwa i jego ekspansji. Taki rodzaj inwestycji to właśnie venture capital (VC).

Koncepcja powstania funduszu private equity/venture capital jest odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorstw. Wiele spółek potrzebuje więcej pieniędzy, niż jest w stanie wyłożyć indywidualny inwestor. Zatem fundusze private equity gromadzą środki od wielu inwestorów, a następnie powierzają je w zarządzanie zespołowi profesjonalistów, który wyszukuje firmy chcące realizować innowacyjne projekty, a tym samym – rozwijać się.

Należy podkreślić, że środki z private equity to kapitał, a nie dług. Pieniędzy nie trzeba zwracać tak, jak w przypadku pożyczki, a zarządzający funduszem, mający już swój udział w firmie, gotowi są do ponoszenia takiego samego ryzyka jak pozostali właściciele spółki. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu ryzyko to znacznie się zmniejsza, a pozyskane pieniądze powinny pozwolić na rozwój firmy.

Dowiedz się Jak nie utracić płynności finansowej?

Pozyskanie inwestycji – co dalej?

Istotną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę planując pozyskanie kapitału z funduszu jest czas trwania partnerstwa firma – fundusz venture capital. Fundusz jest partnerem tylko przez pewien określony czas, po którym będzie chciał sprzedać swoje udziały lub całą spółkę. Wtedy nadejdzie właśnie moment realizacji zysków z inwestycji. Okres oczekiwania na zyski trwa zwykle od trzech do sześciu lat, w zależności jednak od specyfiki inwestycji, może być krótszy lub dłuższy. Ważne jest, aby obie strony, tj. fundusz, który stanie się inwestorem i spółka, która ma otrzymać środki, omówiły możliwości wyjścia z inwestycji przed jej dokonaniem.

Trzeba wziąć pod uwagę to, że po dokonaniu inwestycji fundusz i spółka często będą się różnili poglądami. Nie można się temu dziwić – dla właścicieli spółka jest dorobkiem całego życia, dla funduszu – to kolejna transakcja. Aby uniknąć ewentualnych konfliktów należy ustalić jasne zasady współpracy oraz upewnić się, że każda strona odpowiednio rozumie swoją rolę w całym przedsięwzięciu.

Polecamy serwis Fundusze unijne

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK