| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Jak obliczyć opłacalność firmy?

Jak obliczyć opłacalność firmy?

Policzyliśmy jak dużo musimy pracować, aby zrównoważyć koszty stałe naszej działalności, ale w dalszym ciągu nie wiemy jak dużo musimy sprzedać, by osiągnąć satysfakcjonujący nas zysk. Jak już wiemy na potrzeby rozwoju firmy oraz własną konsumpcję możemy przeznaczyć tylko zysk netto.

Szacując niezbędny w naszej sytuacji zysk netto należy uwzględnić między innymi:

- Ewentualne spłaty kredytu
- Bieżące potrzeby firmy
- Potrzeby własne

Suma punktów 1-3 będzie naszym niezbędnym zyskiem netto. Ponieważ istnieją niestety podatki dochodowe musimy powiększyć zysk netto o wielkość podatku, aby otrzymać zysk brutto. Punkt opłacalności pokazuje nam ile sztuk (metrów, kilogramów, itp.) produktu musimy sprzedać, aby pokryć koszty stałe i osiągnąć zakładany zysk. I tak:

Gdzie:
PO – punkt opłacalności
Kst – koszty stałe
Cj – cena jednostkowa
jKz – koszty zmienne na jednostkę produkcji

Polecamy: Jak obliczyć koszty i zyski - krok po kroku

Korzystając ze wzoru do obliczania punktu opłacalności możemy również obliczyć, jaki zysk brutto możemy osiągnąć wykorzystując maksymalnie posiadane moce produkcyjne. W miejsce PO wstawiamy Pm (produkcja maksymalna).

Przekształcając wzór otrzymujemy:

Powyższa formuła pozwala nam określić maksymalną masę zysku, jaką możemy uzyskać przy danych kosztach i maksymalnej wielkości produkcji. Jest to bardzo istotne dla odpowiedzi na pytanie: Czy jest tak naprawdę o co się bić?

Jak obliczyć wskaźnik bezpieczeństwa

Wskaźnik bezpieczeństwa jest miarą odporności naszej firmy na spadek popytu zgłaszany przez rynek.

Gdzie:
Wb – wskaźnik bezpieczeństwa
Pm – produkcja maksymalna
PR – ilościowy próg rentowności

Wszystkie opisane powyżej formuły dotyczą działalności produkcyjnej, co nie znaczy, że nie mają one zastosowania w handlu czy usługach. Wystarczy tylko we wzorze na próg rentowności czy punk opłacalności zamienić tzw. dochodowość produktu (Cj – jKz) na marżę.

Polecamy: serwis Biuro rachunkowe

Artykuł jest fragmentem poradnika "Jak założyć małą firmę - poradnik dla niezdecydowanych" autorstwa Marzeny i Cezarego Łotys.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o. – spółka zależna Kancelarii Prawnej Skarbiec R. Nogacki Sp.K. specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu szeroko rozumianego wywiadu i kontrwywiadu biznesowego skierowanych głównie do średnich i dużych firm.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK