| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Koszty i wydatki w księgowości polskiej, unijnej i amerykańskiej

Koszty i wydatki w księgowości polskiej, unijnej i amerykańskiej

Koszty i wydatki w dużym stopniu wpływają na finanse firmy, ponieważ zmniejszają kwotę od której oblicza się należy podatek dochodowy.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 31 ustawy o rachunkowości, koszty i straty to uprawdopodobnione zmniejszenia w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zmniejszenia wartości aktywów, albo zwiększenia wartości zobowiązań i rezerw, które doprowadzą do zmniejszenia kapitału własnego lub zwiększenia jego niedoboru w inny sposób niż wycofanie środków przez udziałowców lub właścicieli.

Bardzo podobnie pojęcie to zostało zdefiniowane w MSSF. Paragraf 70 „Założeń koncepcyjnych sporządzania i prezentacji sprawozdań finansowych” stanowi, iż koszty to zmniejszenia korzyści ekonomicznych w trakcie okresu obrotowego w formie rozchodu lub spadku wartości aktywów albo powstania zobowiązań, powodujące zmniejszenie kapitału własnego, z wyjątkiem podziału kapitału na rzecz właścicieli. Paragraf 78 dodaje, że powyższa definicja kosztów obejmuje zarówno koszty stricto (powstające w wyniku podstawowej działalności przedsiębiorstwa jak wynagrodzenia, zużycie materiałów i energii, amortyzacja), jak i straty (sporadyczne zdarzenia losowe np. wywołane klęskami żywiołowymi, jak i negatywny wynik osiągnięty z tytułu przeprowadzenia transakcji nietypowej np. sprzedaży składnik aktywów trwałych np. maszyny).

Czytaj także: Jak uniknąć 64-proc. podatku?

System amerykański US GAAP wprost wyróżnia dwie oddzielne kategorie tj. koszty (expenses) i straty (losses). Paragraf 80 SFAC No. 6 definiuje koszty jako wypływ lub inne zużycie aktywów albo zaciąganie zobowiązań w następstwie dostarczania lub produkowania dóbr, świadczenia usług lub innej podstawowej działalności operacyjnej jednostki. Z kolei paragraf 83 stanowi, że straty to spadek kapitału własnego spowodowany mającymi marginalne znaczenie lub ubocznymi transakcjami jednostki.

Polecamy serwis Umowy w firmie

Wydatki z kolei to rozchód środków pieniężnych w kierunku odwrotnym do wpływów. Beneficjentami wydatków przedsiębiorstwa mogą być dostawcy, pracownicy, administracja publiczna, banki, udziałowcy, właściciele obligacji, którym firma wypłaca pieniądze w zamian za produkty, towary, usługi, w ramach obsługi transakcji, z tytułu dywidendy lub z tytułu wykupu obligacji.

Fragment pochodzi z książki Analiza sprawozdań finansowych tom 1. Michał Ambroziak (Wydawnictwo C.H. Beck, 2010). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK