| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Przychody i wpływy w księgowości polskiej, unijnej i amerykańskiej

Przychody i wpływy w księgowości polskiej, unijnej i amerykańskiej

Polskie prawo bilansowe zawarło definicję przychodów w ustawie o rachunkowości. Artykuł 3 ust. 1 pkt 30 tegoż aktu stanowi, iż przychody i zyski to uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zwiększenia wartości aktywów, albo zmniejszenia jego niedoboru w inny sposób niż wniesienie środków przez udziałowców lub właścicieli.

System unijny MSSF definicje podstawowych pojęć sprawozdawczości finansowej zawiera w „Założeniach koncepcyjnych sporządzania i prezentacji sprawozdań finansowych”. Zgodnie z paragrafem 70 owego dokumentu, przychody to zwiększenia korzyści ekonomicznych w trakcie okresu obrotowego w formie uzyskania lub ulepszenia aktywów albo zmniejszenia zobowiązań, powodujące wzrost kapitału własnego, z wyjątkiem wkładów wnoszonych przez udziałowców/akcjonariuszy.

Paragraf 74 dodaje, że przytoczona definicja przychodów obejmuje zarówno przychody sensu stricto (uzyskiwane z działalności gospodarczej), jak i zyski (po odjęciu kosztów – sprzedając jakiś składnik aktywów trwałych np. maszynę, firma nie wykazuje w rachunku zysków i strat osobno przychodu ze sprzedaży i kosztów sprzedaży, ale jedynie wynik finansowy uzyskany na tej transakcji czyli nadwyżka przychodu ze sprzedaży nad wartością bilansową sprzedawanego składnika majątku firmy).

Przeczytaj również: Jak zdobyć dotacje na ekoinnowacje?

System amerykański wyróżnia dwie oddzielne kategorie. Paragraf 78 SFAC No. 6 definiuje przychody jako uzyskanie lub inne zwiększenie aktywów jednostki albo zmniejszenie jej zobowiązań w następstwie dostarczania lub produkowania dóbr, świadczenia usług lub innej podstawowej działalności operacyjnej jednostki. Z kolei paragraf 82 stanowi, iż zyski to wzrost kapitału własnego spowodowany mającymi marginalne znaczenie lub ubocznymi transakcjami jednostki oraz wynikający z innych transakcji lub zdarzeń.

Polecamy serwis Podatki

Wpływy natomiast to otrzymywanie przez jednostkę środków pieniężnych od innych podmiotów gospodarczych w ramach kontaktów i w następstwie realizowanych transakcji.

Fragment pochodzi z książki Analiza sprawozdań finansowych tom 1. Michał Ambroziak (Wydawnictwo C.H. Beck, 2010). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stachowiak

Marketing Team Leader w firmie HR Tools

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK