| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Jak uniknąć zwłoki kontrahenta w płatnościach

Jak uniknąć zwłoki kontrahenta w płatnościach

Jednym z filarów działalności gospodarczej prowadzonej przez firmy, niezależnie od przedmiotu działalności, jest zachowanie płynności finansowej. Największe zagrożenie stanowią dla niej kontrahenci, którzy nie wywiązują się z zaciągniętych zobowiązań. Co zrobić, aby uniknąć takich sytuacji? Jak poradzić sobie z brakiem terminowej płatności? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Więcej upadłości

Pierwsze półrocze 2010 roku przyniosło aż 335 ogłoszonych przez sądy upadłości, względem 309 w tym samym okresie roku 2009 i 202 w roku 2008. Utrzymująca się tendencja wzrostowa wpływa także na kondycję finansową poszczególnych firm, które na rynku występowały w roli kontrahentów upadłych.

Zwiększający się odsetek upadłości ogłoszonych przez sądy powoduje, że przedsiębiorcy coraz częściej zadają sobie pytanie jak uniknąć mogącego mieć w przyszłości problemy partnera w interesach. Do podstawowych sposobów radzenia sobie z problemem opóźnień i niewypłacalności należą:

  • ocena kondycji finansowej;
  • precyzyjne określenie warunków kontraktu;
  • monitorowanie partnerów.

Ocena kondycji finansowej

Podstawową metodą działania pozwalającą na pozostawanie z dala od zagrożonych finansowo partnerów biznesowych jest, o ile to możliwe, dokonywana z wyprzedzeniem gruntowna analiza sytuacji finansowej przedsiębiorcy. Pozwala ona na wyeliminowanie tych kontrahentów, którzy już teraz na rynku są traktowani jako zalegający z płatnościami. Do oceny przydatna będzie dokumentacja pochodząca od drugiej strony, jej dotychczasowych partnerów oraz informacje wynikające ze zdarzeń jakie ostatnimi czasy miały miejsce na rynku.

Polecamy: Jak skutecznie przeprowadzić program optymalizacji kosztów

Precyzyjne określenie warunków kontraktu

Kolejnym sposobem na uniknięcie opóźnień w spłacaniu zobowiązań są szczegółowe i jasne sformułowania postanowień umownych. Należy pamiętać, że często na treść umowy składają się złożone zwroty, których zrozumienie może być utrudnione dla osób bez doświadczenia w branży albo wiedzy prawniczej. Dzięki precyzji nie powstają nieporozumienia między partnerami biznesowymi, a co za tym idzie, nie rodzą się problemy natury finansowej.

Monitorowanie partnerów

Brak terminowości w regulowaniu zobowiązań również nie pojawi się, gdy firma wypracuje własny, skuteczny system sprawdzania oraz monitorowania kontrahentów. Może on opierać się o informacje pochodzące bezpośrednio z materiałów publikowanych przez zagrożonego finansowo partnera lub wiadomości pozyskiwane ze źródeł zewnętrznych, w tym rejestrów i list grupujących podmioty o utrudnionej lub zupełnej niewypłacalności. W przypadku takiego monitorowania istotna jest szybkość i częstotliwość podejmowanych działań.

Polecamy: Co zrobić, gdy firma nie pokrywa kosztów

Co, gdy zwłoka wystąpi

Powstanie zwłoki w regulowaniu należności powinno pociągać za sobą dynamiczne kroki podejmowane przez wierzyciela. W stosunku do opóźnień, które nie są zamierzone, przynoszącym rezultaty rozwiązaniem jest rozłożenie płatności na raty.

Zgodnie z oceną dokonywaną przez firmy specjalizujące się w ściąganiu zaległych zobowiązań okres na skuteczną windykację to rozpoczęcie procesu do 90 dnia od dnia wymagalności faktury i zakończenie go w przeciągu 30 następnych dni.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gajewska – Cygan

Właścicielka i dyrektor zarządzającym w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK