| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Jak uniknąć zwłoki kontrahenta w płatnościach

Jak uniknąć zwłoki kontrahenta w płatnościach

Jednym z filarów działalności gospodarczej prowadzonej przez firmy, niezależnie od przedmiotu działalności, jest zachowanie płynności finansowej. Największe zagrożenie stanowią dla niej kontrahenci, którzy nie wywiązują się z zaciągniętych zobowiązań. Co zrobić, aby uniknąć takich sytuacji? Jak poradzić sobie z brakiem terminowej płatności? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Więcej upadłości

Pierwsze półrocze 2010 roku przyniosło aż 335 ogłoszonych przez sądy upadłości, względem 309 w tym samym okresie roku 2009 i 202 w roku 2008. Utrzymująca się tendencja wzrostowa wpływa także na kondycję finansową poszczególnych firm, które na rynku występowały w roli kontrahentów upadłych.

Zwiększający się odsetek upadłości ogłoszonych przez sądy powoduje, że przedsiębiorcy coraz częściej zadają sobie pytanie jak uniknąć mogącego mieć w przyszłości problemy partnera w interesach. Do podstawowych sposobów radzenia sobie z problemem opóźnień i niewypłacalności należą:

  • ocena kondycji finansowej;
  • precyzyjne określenie warunków kontraktu;
  • monitorowanie partnerów.

Ocena kondycji finansowej

Podstawową metodą działania pozwalającą na pozostawanie z dala od zagrożonych finansowo partnerów biznesowych jest, o ile to możliwe, dokonywana z wyprzedzeniem gruntowna analiza sytuacji finansowej przedsiębiorcy. Pozwala ona na wyeliminowanie tych kontrahentów, którzy już teraz na rynku są traktowani jako zalegający z płatnościami. Do oceny przydatna będzie dokumentacja pochodząca od drugiej strony, jej dotychczasowych partnerów oraz informacje wynikające ze zdarzeń jakie ostatnimi czasy miały miejsce na rynku.

Polecamy: Jak skutecznie przeprowadzić program optymalizacji kosztów

Precyzyjne określenie warunków kontraktu

Kolejnym sposobem na uniknięcie opóźnień w spłacaniu zobowiązań są szczegółowe i jasne sformułowania postanowień umownych. Należy pamiętać, że często na treść umowy składają się złożone zwroty, których zrozumienie może być utrudnione dla osób bez doświadczenia w branży albo wiedzy prawniczej. Dzięki precyzji nie powstają nieporozumienia między partnerami biznesowymi, a co za tym idzie, nie rodzą się problemy natury finansowej.

Monitorowanie partnerów

Brak terminowości w regulowaniu zobowiązań również nie pojawi się, gdy firma wypracuje własny, skuteczny system sprawdzania oraz monitorowania kontrahentów. Może on opierać się o informacje pochodzące bezpośrednio z materiałów publikowanych przez zagrożonego finansowo partnera lub wiadomości pozyskiwane ze źródeł zewnętrznych, w tym rejestrów i list grupujących podmioty o utrudnionej lub zupełnej niewypłacalności. W przypadku takiego monitorowania istotna jest szybkość i częstotliwość podejmowanych działań.

Polecamy: Co zrobić, gdy firma nie pokrywa kosztów

Co, gdy zwłoka wystąpi

Powstanie zwłoki w regulowaniu należności powinno pociągać za sobą dynamiczne kroki podejmowane przez wierzyciela. W stosunku do opóźnień, które nie są zamierzone, przynoszącym rezultaty rozwiązaniem jest rozłożenie płatności na raty.

Zgodnie z oceną dokonywaną przez firmy specjalizujące się w ściąganiu zaległych zobowiązań okres na skuteczną windykację to rozpoczęcie procesu do 90 dnia od dnia wymagalności faktury i zakończenie go w przeciągu 30 następnych dni.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK