| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźnik upłynnienia środków obrotowych

Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźnik upłynnienia środków obrotowych

Środki obrotowe to składniki zmieniające swoją postać w krótkim czasie w trakcie przechodzenia przez poszczególne fazy procesu gospodarczego. Zwykle zużywa się je w jednym okresie rozliczeniowym.

 Na zakończenie przeglądu podstawowych miar oceny płynności finansowej, przedstawię, bardzo interesujący wskaźnik upłynnienia środków obrotowych (U). Pozwala on ocenić szybkość zamiany zapasów oraz należności przedsiębiorstwa na gotówkę. Wartość poznawcza wskaźnika (U) jest wyjątkowo wysoka.

Ze zdziwieniem obserwuję, że do wyjątków należą przypadki praktycznego wykorzystania tego parametru przez managerów prowadzących przedsiębiorstwa. Tym bardziej, że bardzo duży odsetek firm cierpi na brak dostatecznej płynności finansowej, rzutującej potem, na jakość oferty towarowej oraz stopień wywiązywania się ze zobowiązań oraz możliwości kredytowania własnych klientów.

Wskaźnik (U) można wyliczyć za pomocą poniższej formuły:

gdzie:

q - tzw. „czynnik q”;
g - Stan gotówki w kasie oraz na rachunkach bieżących na dzień …;
n - stan należności na dzień …;
s - stan zapasów na dzień …

Wyliczenie wskaźnika (U) dla naszej przykładowej firmy, będzie przebiegać następująco (wykorzystano dane z ogólnego przykładu zawartego w artykule „Miary oceny sytuacji majątkowej firmy – wskaźniki płynności majątkowej” i „ Miary oceny sytuacji majątkowej firmy – wskaźniki należności i zobowiązań”).

Polecamy: Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźniki zdolności do regulowania należności i zobowiązań firmy

Pięćdziesiąt siedem dni, tyle potrzeba tej firmie aby środki obrotowe dokonały pełnego obrotu. Pamiętajmy, że im wartość (U) będzie mniejsza, tym korzystniej dla firmy. Jej płynność będzie można ocenić wyżej. Jednak, tak jak i w niektórych z wcześniej prezentowanych wskaźnikach, tak i w tym przypadku, miara ta nie jest miarą bezwzględną.

Aby zobiektywizować ocenę uzyskanego rezultatu, musimy dokonać porównania z innymi jednostkami w branży czy choćby porównania wartość (U) z kilku różnych okresów (porównanie w czasie). 

Polecamy: Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźniki rotacji zapasu magazynowego

W każdym przypadku jednak, kiedy wiemy, że firma nasza ma kłopoty w zakresie zachowania płynności finansowej, uzyskany wynik wyliczeń wskaźnika (U) powinien stymulować nas do zastanawiania się nad jego poprawieniem bądź przez przyspieszenie spływu gotówki, bądź przez podwyższenie rotacji magazynowej albo np. przez znalezienie dodatkowych źródeł kredytowania działalności handlowej, wreszcie przez wykorzystanie wszystkich tych czynników jednocześnie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK