| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźniki rotacji zapasu magazynowego

Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźniki rotacji zapasu magazynowego

Wskaźnik rotacji zapasu magazynowego (Rd), umożliwia określenie ile dni potrzeba, aby nastąpiła całkowita wymiana towaru w magazynie.

Firma „Z”, sprawia wrażenie podmiotu całkowicie rozregulowanego. Prawdopodobnie jest to podmiot, zarządzany niedbale, albo też skala problemów przed jakimi stoi Zarząd, znacznie przekracza jego faktyczne możliwości działania. Jednak z ostateczną oceną warto by było poczekać do czasu przeprowadzenia też innych analiz i porównania ich w czasie.

Wskaźnik efektywności wykorzystania zapasu magazynowego

Wskaźnik efektywności wykorzystania zapasu towarowego (Ez), informuje o tym ile środków obrotowych potrzebowało przedsiębiorstwo, w postaci zapasu magazynowego, na każdą złotówkę obrotu dokonanego w danym okresie czasu (najczęściej wykorzystywaną miarą jest okres miesiąca). Jego wyliczenie jest niezwykle proste, wystarczy podzielić kwotę będącą wartością zapasu magazynowego, w cenach zbytu, na ostatni dzień miesiąca (s), przez wartość obrotu w miesiącu (o), a otrzymany wynik pomnożyć przez ilość miesięcy, jakie upłynęły od początku roku (M).

gdzie:
Ez - wskaźnik efektywności wykorzystania zapasu magazynowego;
s - stan zapasów magazynowych na dzień …;
o - obrót na koniec miesiąca uzyskany od początku roku;
M - ilość miesięcy, jakie upłynęły od początku roku;

Ten prosty wskaźnik informuje z całą mocą jak potrafimy wykorzystać dostępne środki. Popatrzmy jak gospodarują nimi w naszej, przykładowej firmie.

Otrzymany wynik oznacza, iż na każdą złotówkę obrotu potrzeba było zgromadzić 2,6zł. zapasu magazynowego. Podobnie jak w poprzednim przypadku, ważniejsze od samego wyniku jest śledzenie tendencji zmian wskaźnika w czasie. Dobrze wiedzieć też, czy takie obciążenie zapasem towarowym nie zagraża płynności finansowej firmy (porównanie ze wskaźnikiem płynności finansowej) oraz jak uzyskany wynik ma się do wskazań w porównywalnych firmach tej samej branży. W każdym przypadku jednak, powinniśmy starać się, aby tak organizować dostawy, by rotacja towarów w magazynie była stosunkowo szybka a wartość wskaźnika (Ez) możliwie mała.

Dla porównania, w praktyce, najlepsze obserwowane wskaźniki efektywności wykorzystania zapasu towarowego z jakimi się spotkałem oscylowały, w poszczególnych miesiącach roku, około 0,35zł. Na przykład w stosunkowo małej, bo mającej ca 350 000zł. obrotu miesięcznego, hurtowni, w magazynie liczącym prawie 2 500 pozycji asortymentowych, odbieranych od kilkunastu dostawców, utrzymywano wskaźnik „Ez” na poziomie mniejszym niż 0,5zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK