| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Jest już projekt nowego rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zgłoszeń INTRASTAT

Jest już projekt nowego rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zgłoszeń INTRASTAT

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie z 21 kwietnia 2004 r. w sprawie zgłoszeń INTRASTAT. Do czasu jego uchwalenia należy stosować bezpośrednio przepisy wspólnotowe w aktualnym brzmieniu.

W marcu 2010 r. zmieniły się wspólnotowe przepisy dotyczące INTRASTAT. Pisaliśmy już na ten temat w tekście Nowe przepisy dotyczące INTRASTAT.

Wskutek tych zmian zdezaktualizowało się rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie zgłoszeń INTRASTAT (Dz. U. Nr 89, poz. 846, z późn.zm.).

Ministerstwo Finansów poinformowało, że do czasu opublikowania rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie zgłoszeń INTRASTAT, w zakresie dotyczącym Aneksu „A” oraz aneksu „E” do rozporządzenia, należy bezpośrednio stosować przepisy wspólnotowe w nowym brzmieniu.

Omawiany projekt rozporządzenia stanowi właśnie konieczną modyfikację przepisów rozporządzenia z 21 kwietnia 2004 r. i dostosowanie ich do aktualnego prawa UE.

Aneksy „A” i „E” do załącznika nr 3 rozporządzenia zostały zastąpione aneksami w brzmieniu określonym w załącznikach nr 1 i 2 do projektowanego rozporządzenia.

Projekt zakłada też zmianę brzmienia ust. 6, 10, 11 i 15 części II załącznika nr 3, w których zostały zamieszczone wyjaśnienia, w jakich szczególnych przypadkach zastosowanie mają nowe kody rodzajów transakcji oraz niektóre wprowadzone wyłączenia z obowiązku statystycznego.

Ponadto dodano ust. 18, gdyż w wierszu pierwszym kolumny A aneksu „E” (w brzmieniu nadanym omawianym rozporządzeniem) zostały wprowadzone pojęcia rezydenta i nierezydenta jako podmiotów uczestniczących w obrocie towarowym.

W związku z powyższym konieczne stało się określenie, do jakiej definicji rezydenta i nierezydenta odnoszą się użyte pojęcia. Przyjęto, iż w tym przypadku właściwe będzie odwołanie w tym zakresie do przepisów prawa dewizowego.

Polecamy: Podatki 2010

W kolumnie B Aneksu „E”, pod kodami transakcji 41, 42, 51 oraz 52, a także w ust.5 części II załącznika nr 3 do rozporządzenia, zostało wprowadzone pojęcie „początkowego państwa członkowskiego”. Pojęcie to zostało użyte w załączniku do ww. rozporządzenia Komisji (UE) nr 96/2010 z dnia 4 lutego 2010 r. w celu wskazania, iż mowa tu o państwie inicjującym procesy wykazywane pod tymi kodami transakcji.

Ponadto w części II „Szczególne przypadki postępowania” dokonano zmiany ust. 5, z uwagi na konieczność doprecyzowania, że towary przywożone lub wywożone po uszlachetnianiu powinny być zgłaszane do systemu INTRASTAT z podaniem nie tylko wartości powierzonych surowców oraz kosztu usługi, lecz także z podaniem wartości wszelkich innych surowców lub materiałów, które zostały zużyte w procesie uszlachetniania.

Z powyższych przyczyn dokonano także zmiany ust. 14 części II załącznika nr 3. Zmiana ma na celu ujednolicenie zasad postępowania w przypadku zwrotów towarów, w stosunku do których uprzednio złożono deklarację INTRASTAT.

Wszystko wskazuje na to, że rozporządzenie w projektowanym kształcie już w maju 2010 r. wejdzie w życie. Omawiane rozporządzenie ma wejść w życie z dniem ogłoszenia, bowiem zapisy w nim zawarte mają charakter dostosowawczy do już obowiązujących przepisów rozporządzeń wspólnotowych, bezpośrednio stosowanych we wszystkich państwach członkowskich.

Polecamy: VAT 2010

Źródło: Ministerstwo Finansów

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK