| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > Zmiana kodu PKD w CEIDG

Zmiana kodu PKD w CEIDG

Zmianę profilu działalności i kod PKD należy uwzględnić w CEIDG składając wniosek o zmianę wpisu w terminie 7 dni od dnia zmiany danych. Obowiązek ten dotyczy również podmiotów zarejestrowanych w KRS. Zmiany najlepiej dokonać jeszcze przed osiągnięciem przychodów z nowej działalności.

CEIDG, czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej jest rejestrem osób fizycznych prowadzących działalności gospodarczą. Dane zawarte w tym rejestrze powinny być aktualne, gdyż są one istotne dla wszystkich urzędów, z którymi rozliczają się przedsiębiorcy. Analogicznie przedstawia się sytuacja podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Oba rejestry są ogólnodostępne, zatem wszystkie przedstawione w nich dane są jawne.

Profil działalności, czyli kod PKD

Rejestrując działalność w CEIDG bądź KRS przedsiębiorcy określają profil swojej działalności za pomocą kodów PKD. Często zdarza się, że przedsiębiorcy podają większą liczbę kodów, niż wynika to z faktycznie prowadzonej przez nich działalności. Wynika to bowiem z poglądu, że gdyby przedsiębiorca chciał w przyszłości rozszerzyć działalność, to zaoszczędzi czas związany ze zmianą danych oraz zmianą np. umowy spółki w KRS. Nic bardziej mylnego, bowiem nadmierne rozszerzanie zakresu działalności podważa wiarygodność rejestrów. A zgodnie z art. 33 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej istnieje domniemanie, że dane zawarte w CEIDG są prawdziwe, czyli odpowiadają stanowi faktycznemu. Oznacza to, że za prawdziwość danych odpowiedzialność ponosi przedsiębiorca, jeżeli nie wystąpił o ich sprostowanie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zmiana lub rozszerzenie profilu działalności wiąże się z dokonaniem odpowiedniego wpisu na formularzu CEIDG – 1, w którym wpisuje się 5 – znakowy symbol, czyli kod PKD.

Pobierz: Wniosek o wpis do CEIDG (CEIDG - 1)

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

W praktyce nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące ilości kodów powiązanych z daną firmą.

Obowiązek aktualizacji kodów PKD

Z art. 30 u.s.d.g. wynika, iż każdy przedsiębiorca ma obowiązek dokonać aktualizacji danych dotyczących jego działalności, w tym również w sytuacji zmiany jej zakresu. Wniosek o zmianę wpisu w CEIDG należy złożyć w terminie 7 dni od dnia zmiany danych, czyli od momentu rozszerzenia bądź zmiany profilu działalności. Wskazaną regulację stosuje się również odpowiednio do wspólników spółki cywilnej.

Wskazany obowiązek dotyczy również przedsiębiorców zarejestrowanych w KRS. Zgodnie z art. 47 ustawy o KRS, podmioty podlegające wpisowy do rejestru zobowiązane są zgłaszać w rejestrze dokonanie wszelkich zmian. Najlepiej dokonać ich przed osiągnięciem przychodów z nowej działalności.

Zobacz również: Wybór numeru PKD przy zakładaniu firmy

Konsekwencje niedokonania aktualizacji

Obowiązek dokonania aktualizacji danych w rejestrze często jest lekceważony przez przedsiębiorców, gdyż tak naprawdę nie istnieją żadne sankcje za jego niedopełnienie. Przedsiębiorca może mieć jedynie problemy w sytuacji wdania się w spór, jeżeli podał większą ilość kodów PKD, a w rzeczywistości nie prowadzi rozszerzonej działalności. Wówczas będzie miał trudności w udowodnieniu swoich racji. Z innej strony, wpisanie mniejszej ilości kodów PKD spowoduje problemy z zastosowaniem kosztów uzyskania przychodu.

Niewielkie ryzyko poniesienia konsekwencji istnieje w momencie, gdy niezgodność danych PKD doprowadzi do wykreślenia przedsiębiorcy z CEIDG bądź rozwiązania podmiotu zarejestrowanego w KRS. Jest to jednak mało prawdopodobne.

Zobacz: Zmiana danych w CEIDG przez Internet

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Zając

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK