| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > Czy można odwiesić działalność po upływie terminu zawieszenia?

Czy można odwiesić działalność po upływie terminu zawieszenia?

Zawieszenie działalności trwa przez ustalony okres czasu. Może on wynosić od 30 dni do 24 miesięcy. Czy istnieje możliwość odwieszenia działalności po upływie terminu, na który działalność gospodarcza została zawieszona?

Zgodnie z art. 34 ust. 2 pkt 3 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej w opisanej sytuacji na pewno brak jest przesłanki do wznowienia działalności gospodarczej, gdyby przedsiębiorca chciał złożyć taki wniosek.

Przedsiębiorca po upływie maksymalnie 24 miesięcznego okresu zawieszenia podlega wykreśleniu z mocy prawa. Zgodnie z wyżej wymienionym. przepisem przedsiębiorcę wykreśla z CEIDG z urzędu minister gospodarki. Nie mniej jednak, nawet jeżeli zachodzą którekolwiek przesłanki do wykreślenia wpisu przedsiębiorcy z urzędu, w drodze decyzji ministra gospodarki (na podstawie tego bądź innego punktu z art. 34 ust. 2), przedsiębiorca zawsze jest osobą uprawnioną do złożenia wniosku o wykreślenie, gdyż jest właścicielem wpisu w CEIDG.

Zobacz: Wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG z urzędu przez organ administracyjny

We wniosku powinien podać faktyczną datę zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej przypadającą w okresie zawieszenia. Organ gminy ma obowiązek przekształcić taki wniosek, nawet wówczas, jeżeli data ta przekracza termin 7 dni wynikający z art. 30 ust. 1 pkt 2) ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Termin ten należy traktować jako termin instrukcyjny. Jeżeli wniosek przedsiębiorcy nie wypełnia przesłanek niepoprawności wniosku zawartych w art. 27 ust. 2, organ gminy powinien taki wniosek przekształcić w CEIDG. Następnie przedsiębiorca będzie mógł złożyć wniosek o nowy wpis do CEIDG.

Zobacz: CEIDG 2013: dane przedsiębiorców będą udostępniane hurtowo i komercyjnie za opłatą

Należy nadmienić, że wpisy, w których upłynął maksymalny okres zawieszenia, będą wykreślone z urzędu bez konieczności takiego zgłoszenia urzędnika jednostki samorządu terytorialnego, urzędnik nie musi dodatkowo „zaklikiwać” we wpisie funkcji wykreślenie.

Przedsiębiorca po upływie maksymalnie 24 miesięcznego okresu zawieszenia podlega wykreśleniu z mocy prawa

Zobacz: Zmiany w CEIDG ułatwią prowadzenie firmy

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MotoKariera

Kariera w motoryzacji na najwyższym biegu!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »