| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > CEIDG 2012/2013: Zatarcie skazania usunie zakaz prowadzenia działalności gospodarczej z CEIDG

CEIDG 2012/2013: Zatarcie skazania usunie zakaz prowadzenia działalności gospodarczej z CEIDG

CEIDG 2012/2013. Resort gospodarki przygotowuje zmiany, które mają pozwolić na usuwanie z wpisów w CEIDG informacji o orzeczonych wobec przedsiębiorcy zakazach prowadzenia działalności. Obecnie informacji usunąć się nie da.

Będzie nowelizacja usdg

Od 1 lipca 2011 roku funkcjonuje Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Od 1 stycznia 2012 roku zakończył się okres przeniesienia wpisów z dawnej Ewidencji Działalności Gospodarczej do nowego systemu. Aktualnie w Ministerstwie Gospodarki trwają prace nad przygotowaniem nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W trakcie uzgodnień znalazł się projekt założeń do ustawy o zmianie usdg. Resort po pierwszych doświadczeniach z elektroniczną ewidencją przedsiębiorców chce wprowadzić poprawki w jej funkcjonowaniu.

Obecnie we wpisie do CEIDG, o ile wynika to z orzeczenia sądu, znajduje się:

  • informacja o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej;
  • informacja o zakazie wykonywania określonego zawodu, którego wykonywanie przez przedsiębiorcę podlega wpisowi do CEIDG;
  • informacja o zakazie prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub z opieką nad nimi;

Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej we wpisie do CEIDG ujawniane są informacje o orzeczeniach sądowych zakazujących przedsiębiorcy prowadzenia działalności gospodarczej lub zawodowej. Zakaz nie wyłącza możliwości wpisu do CEIDG, za wyjątkiem sytuacji, gdy orzeczony został całkowity zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

Polecamy: CEIDG 2012/2013: Wpisowi do CEIDG będą podlegały nowe dane

Z CEIDG usunąć się nie da

Kłopoty sprawia jednak zatarcie skazania, które powinno wiązać się z likwidacją informacji o zakazie. Tak póki co nie jest, ponieważ ustawa nie dopuszcza usunięcia danych, która raz znalazły się w CEIDG. Wymazania nie powoduje nawet wykreślenie wpisu.

Planowane przez resort gospodarki zmiany zakładają nałożenie na Krajowy Rejestr Karny obowiązku przekazywania do CEIDG informacji o zatarciu skazania oraz usunięciu wpisów o zakazie z KRK. Jednocześnie upoważnienie do trwałego usuwania danych z CEIDG w przypadku zatarcia skazania uzyskałby minister gospodarki.

Proponowana modyfikacja przepisów umożliwi wyeliminowanie sytuacji, w której informacje o orzeczonym zakazie prowadzenia działalności zostały wymazane z KRK, a pozostały w CEIDG.

Zobacz serwis: Sprawy karne

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »