| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > W jakim celu powstało CEIDG?

W jakim celu powstało CEIDG?

Z dniem 1 lipca 2011 r. rozpocznie funkcjonowanie Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Zastąpi ona rozrzucone po całej Polsce rejestry zawierające dane osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą prowadzone obecnie przez urzędy miast i gmin. Jakie są główne cele tej nowej instytucji? Przeczytaj.

Rejestracja on-line

Dzięki CEIDG możliwe będzie dokonanie rejestracji działalności gospodarczej bez wychodzenia z domu. Od początku lipca zarejestrujemy firmę przez Internet, przy pomocy elektronicznego formularza. Możliwe będzie złożenie on-line wniosków o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, o zmianę wpisu a także wniosków dotyczących zawieszenia działalności gospodarczej oraz wykreślenia z ewidencji.

Do tej pory wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej mógł być złożony jedynie w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy składającego wniosek. Ta prawidłowość czyni proces rejestracji bardziej czasochłonnym i problematycznym. Od 1 lipca 2011 r. przedsiębiorcy będą mogli rejestrować swoją działalność praktycznie z każdego miejsca na świecie, a sama procedura będzie przebiegać dużo szybciej.

Polecamy: Zasady składania wniosku o wpis do CEIDG

Ułatwiony dostęp do informacji

Dotychczas osoba chcąca uzyskać informacje na temat danego przedsiębiorcy - osoby fizycznej, była zmuszona do komunikowania się w tej kwestii z urzędem gminy, w którym przedsiębiorca ten uzyskał wpis do ewidencji. Mogło to nastręczać nie lada trudności i ograniczało dostępność danych o przedsiębiorcach. Od początku lipca informacje o przedsiębiorcach - osobach fizycznych będą dostępne za pośrednictwem Internetu.

CEIDG będzie rejestrem ogólnopolskim prowadzonym przez ministra gospodarki. Będą w nim zawarte dane wszystkich osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą i zarejestrowanych w Polsce.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że gminy otrzymały termin na przeniesienie posiadanych danych do centralnego rejestru i terminem tym jest koniec roku 2011. W związku z tym do końca bieżącego roku nie będzie można wykluczyć, iż dane części przedsiębiorców nadal dostępne będą jedynie poprzez uzyskanie ich w urzędzie gminy.

W ramach CEIDG możliwe będzie także uzyskanie informacji na temat rejestracji działalności gospodarczej oraz skorzystanie z wyszukiwarki przedsiębiorstw.

CEIDG umożliwi także wgląd do danych bezpłatnie udostępnianych przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Będzie to np. pełna nazwa spółki z o.o.

Dzięki uruchomieniu CEIDG uzyskanie potrzebnych informacji i wpis do ewidencji będą szybsze i prostsze. Poprzez wykorzystanie powszechnego dziś środka komunikacji, jakim jest Internet administracja stanie się bardziej przyjazna przedsiębiorcom.

Polecamy: Czym jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG)?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK