| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > W jakim celu powstało CEIDG?

W jakim celu powstało CEIDG?

Z dniem 1 lipca 2011 r. rozpocznie funkcjonowanie Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Zastąpi ona rozrzucone po całej Polsce rejestry zawierające dane osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą prowadzone obecnie przez urzędy miast i gmin. Jakie są główne cele tej nowej instytucji? Przeczytaj.

Rejestracja on-line

Dzięki CEIDG możliwe będzie dokonanie rejestracji działalności gospodarczej bez wychodzenia z domu. Od początku lipca zarejestrujemy firmę przez Internet, przy pomocy elektronicznego formularza. Możliwe będzie złożenie on-line wniosków o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, o zmianę wpisu a także wniosków dotyczących zawieszenia działalności gospodarczej oraz wykreślenia z ewidencji.

Do tej pory wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej mógł być złożony jedynie w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy składającego wniosek. Ta prawidłowość czyni proces rejestracji bardziej czasochłonnym i problematycznym. Od 1 lipca 2011 r. przedsiębiorcy będą mogli rejestrować swoją działalność praktycznie z każdego miejsca na świecie, a sama procedura będzie przebiegać dużo szybciej.

Polecamy: Zasady składania wniosku o wpis do CEIDG

Ułatwiony dostęp do informacji

Dotychczas osoba chcąca uzyskać informacje na temat danego przedsiębiorcy - osoby fizycznej, była zmuszona do komunikowania się w tej kwestii z urzędem gminy, w którym przedsiębiorca ten uzyskał wpis do ewidencji. Mogło to nastręczać nie lada trudności i ograniczało dostępność danych o przedsiębiorcach. Od początku lipca informacje o przedsiębiorcach - osobach fizycznych będą dostępne za pośrednictwem Internetu.

CEIDG będzie rejestrem ogólnopolskim prowadzonym przez ministra gospodarki. Będą w nim zawarte dane wszystkich osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą i zarejestrowanych w Polsce.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że gminy otrzymały termin na przeniesienie posiadanych danych do centralnego rejestru i terminem tym jest koniec roku 2011. W związku z tym do końca bieżącego roku nie będzie można wykluczyć, iż dane części przedsiębiorców nadal dostępne będą jedynie poprzez uzyskanie ich w urzędzie gminy.

W ramach CEIDG możliwe będzie także uzyskanie informacji na temat rejestracji działalności gospodarczej oraz skorzystanie z wyszukiwarki przedsiębiorstw.

CEIDG umożliwi także wgląd do danych bezpłatnie udostępnianych przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Będzie to np. pełna nazwa spółki z o.o.

Dzięki uruchomieniu CEIDG uzyskanie potrzebnych informacji i wpis do ewidencji będą szybsze i prostsze. Poprzez wykorzystanie powszechnego dziś środka komunikacji, jakim jest Internet administracja stanie się bardziej przyjazna przedsiębiorcom.

Polecamy: Czym jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG)?

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK