| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > Jakie zasady dostępu do danych w CEIDG?

Jakie zasady dostępu do danych w CEIDG?

1 lipca 2011 r. ruszy CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). To centralny rejestr przedsiębiorców - osób fizycznych, który zastąpi prowadzone dotąd przez poszczególne gminy ewidencje. Na jakich zasadach możliwy będzie dostęp do rejestru? Przeczytaj.

Jawność

Dane udostępnione w CEIDG objęte zostaną zgodnie z art. 38 ust. 1 usdg zasadą jawności. Oznacza to, że każdy będzie miał dostęp do informacji zawartych w CEIDG. Dostęp ten będzie bezpłatny.

Jedynie tzw. dane wrażliwe (takie, które mogłyby zostać wykorzystane ze szkodą dla przedsiębiorcy) jak PESEL i adres zamieszkania nie będą udostępniane na zasadzie jawności. Jeżeli jednak adres (prywatny) zamieszkania przedsiębiorcy będzie tożsamy z adresem, pod którym wykonuje on działalność gospodarczą, to zostanie on ujawniony w CEIDG.

Centralny dostęp

Na chwilę obecną, w celu uzyskania informacji o danym przedsiębiorcy - osobie fizycznej niezbędny jest kontakt z urzędem gminy, w którym przedsiębiorca ten złożył wniosek o zarejestrowanie prowadzonej przez siebie działalności. Z chwilą przekazania przez gminy posiadanych danych do CEIDG informacje o wszystkich zarejestrowanych przedsiębiorcach będzie można zdobyć za pośrednictwem Internetu (czyli z każdego miejsca na świecie). Będzie to znaczne ułatwienie w dobie powszechności dostępu do sieci.

Dostęp do CEIDG uzyska się, używając przeglądarki internetowej i za pośrednictwem platformy ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej), czyli specjalnego portalu, który już istnieje i służy komunikacji obywateli z administracją, a także załatwianiu spraw urzędowych drogą elektroniczną.

Polecamy: Zasady składania wniosku o wpis do CEIDG?

Migracja danych

W tym miejscu należy zwrócić uwagę, iż z dniem 1 lipca 2011 r. nie wszyscy zarejestrowani przedsiębiorcy znajdą się w CEIDG. Gminy otrzymały czas do końca bieżącego roku na uporanie się z przeniesieniem danych do centralnego rejestru. Wobec tego dopiero od początku roku 2012 będzie można zagwarantować, iż w CEIDG możliwe jest wyszukanie informacji o każdym zarejestrowanym przedsiębiorcy. Do chwili przekazania przez gminę wszystkich posiadanych danych, wójt, burmistrz lub prezydent miasta pozostanie organem ewidencyjnym, a urząd gminy pozostanie źródłem informacji. Oczywiście dane przedsiębiorców, którzy zarejestrują się po 1 lipca 2011 r. od razu znajdą się w CEIDG.

Zaświadczenia o wpisie do CEIDG dotyczące przedsiębiorców - osób fizycznych zawierające jawne dane, które podlegają wpisowi do CEIDG będą miały formę elektroniczną lub formę wydruku ze strony internetowej CEIDG.

W gestii ministra właściwego do spraw gospodarki pozostanie określenie czy i w jakich językach obcych możliwy będzie dostęp do CEIDG.

Polecamy: Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KPMG

Firma Doradcza KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK