| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG?

Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG?

Od 1 lipca przedsiębiorcy będą podlegali rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jakie dane będą wpisywane do rejestru?

Wpis do CEIDG jest zwolniony z wszelkich opłat i jest składany przez osobę fizyczną starającą się o bycie przedsiębiorcą bądź już taką osobą będącą za pośrednictwem formularza elektronicznego dostępnego na stronie internetowej CEIDG oraz w Biuletynie Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw gospodarki. 

Polecamy: CEIDG - jaką funkcję będzie pełniła?

Wpis jest dokonywany głównie na wniosek osoby fizycznej, chyba że jakiś przepis będzie przewidywał wpis z urzędu. Warto wskazać, że wpis do CEIDG zgodnie z zasadą tzw. jednego okienka będzie jednocześnie żądaniem nadania numeru REGON, a także zgłoszeniem w zakresie nadania numeru NIP i zgłoszeniem do ZUS (art. 25 Ustawy).

Założenia tego systemu CEIDG idą w dobrym kierunku i powinny być wprowadzone tak jak tutaj właśnie poprzez ujednolicenie i uporządkowanie systemu ewidencjonowania przedsiębiorców będących osobami fizycznymi oraz prowadzących działalność w formie spółki akcyjnej, tak jak to jest już od dawna w KRS, a wcześniej było w Rejestrze Handlowym. Czy ten system okaże się tak dobry w praktyce? Przekonamy się już wkrótce po 1 lipca 2011 r., gdy wejdzie on w życie.

Polecam: Jak założyć własną firmę?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK