| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG?

Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG?

Od 1 lipca przedsiębiorcy będą podlegali rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jakie dane będą wpisywane do rejestru?

Wpis do CEIDG jest zwolniony z wszelkich opłat i jest składany przez osobę fizyczną starającą się o bycie przedsiębiorcą bądź już taką osobą będącą za pośrednictwem formularza elektronicznego dostępnego na stronie internetowej CEIDG oraz w Biuletynie Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw gospodarki. 

Polecamy: CEIDG - jaką funkcję będzie pełniła?

Wpis jest dokonywany głównie na wniosek osoby fizycznej, chyba że jakiś przepis będzie przewidywał wpis z urzędu. Warto wskazać, że wpis do CEIDG zgodnie z zasadą tzw. jednego okienka będzie jednocześnie żądaniem nadania numeru REGON, a także zgłoszeniem w zakresie nadania numeru NIP i zgłoszeniem do ZUS (art. 25 Ustawy).

Założenia tego systemu CEIDG idą w dobrym kierunku i powinny być wprowadzone tak jak tutaj właśnie poprzez ujednolicenie i uporządkowanie systemu ewidencjonowania przedsiębiorców będących osobami fizycznymi oraz prowadzących działalność w formie spółki akcyjnej, tak jak to jest już od dawna w KRS, a wcześniej było w Rejestrze Handlowym. Czy ten system okaże się tak dobry w praktyce? Przekonamy się już wkrótce po 1 lipca 2011 r., gdy wejdzie on w życie.

Polecam: Jak założyć własną firmę?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mizera

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK