REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co podlega wpisowi do CEIDG?

Tomasz  Piotrowski
Prawnik, aplikant radcowski.
Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG?
Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG?

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 1 lipca 2011 r. weszły w życie przepisy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W rejestrze tym znajdą się dane przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Co podlega wpisowi do CEIDG? Przeczytaj.

Dane przedsiębiorcy objęte obowiązkiem wpisania do CEIDG wymienione są w art. 25 znowelizowanej ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Poniżej zamieszczamy listę informacji, które będą wymagane w procesie rejestracji przedsiębiorcy - osoby fizycznej.

REKLAMA

  • Firma (czyli nazwa) przedsiębiorcy oraz jego numer PESEL, o ile taki posiada;

W przypadku osoby fizycznej firmą jest co najmniej imię i nazwisko osoby będącej przedsiębiorcą. Firma może zawierać również inne informacje.

  • Numer identyfikacyjny REGON przedsiębiorcy, o ile taki posiada;

Jeżeli osoba rejestrująca swoją działalność nie posiada numeru REGON, to wniosek o wpis do CEIDG jest w przypadku takiej osoby jednocześnie żądaniem wpisu do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej.

  • Numer identyfikacji podatkowej (NIP), o ile taki posiada;

W przypadku nieposiadania numeru identyfikacji podatkowej wniosek o wpis do CEIDG będzie jednocześnie żądaniem nadania NIP.

Cudzoziemcy, którzy chcą rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce nie muszą wypełniać we wniosku pól dotyczących numeru PESEL oraz NIP, jeżeli nie posiadają tych oznaczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Data urodzenia przedsiębiorcy;
  • Informacja o obywatelstwie polskim przedsiębiorcy, o ile takie posiada, i innych obywatelstwach przedsiębiorcy;
  • Oznaczenie miejsca zamieszkania i adresu zamieszkania przedsiębiorcy, adres do doręczeń przedsiębiorcy oraz adresy, pod którymi jest wykonywana działalność gospodarcza, w tym adres głównego miejsca wykonywania działalności i oddziału, jeżeli został utworzony; dane te są zgodne z oznaczeniami kodowymi przyjętymi w krajowym rejestrze urzędowym podziału terytorialnego kraju, o ile to w danym przypadku możliwe;

Dane te muszą być zgodne z oznaczeniami kodowymi przyjętymi w krajowym rejestrze urzędowym podziału terytorialnego kraju.

  • Adres poczty elektronicznej przedsiębiorcy oraz jego strony internetowej, o ile przedsiębiorca takie posiada i zgłosił te informacje we wniosku o wpis do CEIDG;

W przypadku składania wniosku o wpis do CEIDG drogą elektroniczną (co w zamiarze ustawodawcy ma stać się regułą) podanie adresu e-mail będzie niezbędne, ponieważ system teleinformatyczny CEIDG musi przesłać wnioskodawcy na wskazany przez niego adres poczty elektronicznej potwierdzenie złożenia wniosku albo informację o przyczynach jego niepoprawności.

Polecamy: Pełnomocnictwo z rejestru pełnomocnictw a pełnomocnictwo klasyczne - porada

  • Data rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej;

Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej (od 1 lipca 2011 r. CEIDG), ale może też określić we wniosku późniejszy dzień podjęcia działalności.

  • Określenie przedmiotów wykonywanej działalności gospodarczej, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD);
  • Informacje o istnieniu lub ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej;
  • Numer identyfikacji podatkowej (NIP) oraz numer identyfikacyjny REGON spółek cywilnych, jeżeli przedsiębiorca zawarł umowy takich spółek;

Jeżeli osoba składająca wniosek o wpis jest stroną umowy spółki cywilnej, to jest ona obowiązana do wprowadzenia informacji dotyczących tej umowy.

  • Dane pełnomocnika upoważnionego do prowadzenia spraw przedsiębiorcy, wraz ze wskazaniem zakresu spraw, które obejmuje dane pełnomocnictwo, o ile przedsiębiorca udzielił pełnomocnictwa i zgłosił informację o jego udzieleniu we wniosku o wpis do CEIDG (pkt. obowiązuje od 1.01.2012 r.);

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż mowa tu o pełnomocnictwie ogólnym, tj. takim, które jest udzielane na piśmie i obejmuje umocowanie do wszelkich czynności zwykłego zarządu sprawami przedsiębiorcy. Chodzi tu o dane pełnomocnika wyszczególnione powyżej.

  • Informacja o zawieszeniu i wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej;
  • Informacja o ograniczeniu lub utracie zdolności do czynności prawnych  oraz ustanowieniu kurateli lub opieki;

Teoretycznie możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę o ograniczonej zdolności do czynności prawnych.

  • Informacja o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu, o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika, zmianie postanowienia o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu na postanowienie o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika i zakończeniu tego postępowania;
  • Informacja o wszczęciu postępowania naprawczego;
  • Informacja o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej;
  • informacja o zakazie wykonywania określonego zawodu, którego wykonywanie przez przedsiębiorcę podlega wpisowi do CEIDG;
  • informacja o zakazie prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub z opieką nad nimi;
  • informacja o wykreśleniu wpisu w CEIDG.

Informacje zawarte w punktach 13 - 19 podlegają wpisaniu z urzędu odpowiednio przez kuratora, sąd lub inny organ.

W przypadku cudzoziemców spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) pojawia się także konieczność wprowadzenia danych dokumentu potwierdzającego specjalny status obcokrajowca, który na podstawie art. 13 ust. 2 Usdg uprawnia go do prowadzenia na terenie Polski działalności gospodarczej na tych samych zasadach, co obywatele polscy. Takim dokumentem będzie Karta Pobytu i Karta Polaka.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Należy podkreślić, że zgodnie z art. 38 Usdg dane i informacje udostępniane przez CEIDG są jawne. Każdy ma prawo dostępu do danych i informacji udostępnionych w tym rejestrze. Jednak ograniczony dostęp dotyczy numeru PESEL przedsiębiorcy oraz jego adresu zamieszkania, chyba, że adres ten jest tożsamy z adresem miejsca wykonywania działalności gospodarczej.

Wniosek o wpis do CEIDG będzie niepoprawny m.in. w sytuacji, gdy nie zawiera wszystkich wymaganych danych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA