| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak bronić się przed nakazem zapłaty?

Jak bronić się przed nakazem zapłaty?

Nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym to silna broń w rękach wierzyciela. Na jej podstawie wierzyciel może ustanowić zabezpieczenie jak również po uprawomocnieniu się wszcząć egzekucję. Jak zatem przedsiębiorca może się bronić przed nakazem.

Każdemu dłużnikowi kodeks cywilny gwarantuje prawo o obrony. W postępowaniu nakazowym wydanie nakazu następuje bez udziału stron. A także bez wiedzy pozwanego. O tym, że pozew został wniesiony dowiaduje się on dopiero w momencie doręczenia mu nakazu.

Aby dać prawo do obrony dłużnikowi (pozwanemu) kodeks postępowania cywilnego przewiduje środek odwoławczy od nakazu zapłaty w postaci zarzutów.

Kiedy można wnieść zarzuty do nakazu zapłaty

Pozwany wraz z nakazem zapłaty otrzymuje odpis pozwu wraz ze wszystkimi załącznikami. Od momentu doręczenia biegnie 2 tygodniowy termin na wniesienie do sądu zarzutów.

Zarzuty wnosi się do tego samego sądu, który wydał nakaz zapłaty. Jak w łatwy sposób określić jaki to sąd? Wystarczy spojrzeć na nakaz i tam musi być to napisane.

Pamiętać należy również o tym, aby zarzuty wnieść w dwóch egzemplarzach. Jednym dla sądu i jednym dla powoda. W wypadku, gdy powodów jest więcej trzeba załączyć odpis zarzutów dla każdego z nich.

Jeżeli pozew został sporządzony na formularzu to zarzuty trzeba wnieść również na specjalnym formularzu. Można go pobrać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy?

Co powinno znaleźć się w zarzutach

Pozwany w zarzutach powinien określić czy zaskarża cały nakaz zapłaty czy tylko w części. Chodzi o to czy nie zgadza się z całym orzeczeniem czy tylko z jego fragmentem.

Jan Z. dostał nakaz, zobowiązujący go do zapłaty 6.000 zł na rzecz Piotra B.. Tymczasem Jan Z. zapłacił już 2.100 zł z tej kwoty. Faktu tego natomiast Piotr B nie zgłosił do sądu. W takiej sytuacji Jan Z. zaskarży nakaz zapłaty tylko w części.

W tym piśmie pozwany powinien zgłosić wszystkie zarzuty, a także wszystkie dostępne dowody i twierdzenia na ich potwierdzenie. Jeżeli pozwany ich nie zgłosi to utraci prawo ich powoływania w dalszej części postępowania. Trzeba więc zgłaszać wszystkie w zarzutach.

W postępowaniu nakazowym nie można natomiast wnieść powództwa wzajemnego.

Pamiętać trzeba również o opłaceniu zarzutów. Zgodnie z prawem jest to pismo podlegające opłacie. Jak obliczyć wysokość opłaty. Otóż opłata za sprzeciw wynosi ¾ opłaty podstawowej i oblicza się ją w następujący sposób. Wartość przedmiotu sporu mnoży się przez 5% a następnie mnoży przez ¾.

Jan Z. dostał nakaz, zobowiązujący go do zapłaty 16.000 zł na rzecz Piotra B.. Aby wnieść zarzuty Jan Z. musi wnieść 200 zł opłaty. 16.000 zł x 5% x ¾ = 200 zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK